Ceny cestovnej poistky do Chorvátska sa líšia nielen kvôli výške plnenia

Cestovné poistenie pre celú rodinu do Chorvátska vás bude stáť od 30 do 75 eur. Sledujte online a rodinné zľavy, voľte si rozumne pripoistenia a ušetríte.


Najobľúbenejšia dovolenková destinácia pri mori Slovákov je dlhodobo Chorvátsko. Poistovne.sk preto zisťovali, koľko by stálo cestovné poistenie pre bežnú štvorčlennú rodinu (dvaja dospelí a dve malé deti) na 14 dní v tejto krajine. V našom modelovom príklade rodina cestuje autom a má záujem o krátkodobé cestovné poistenie, ktoré by obsahovalo poistenie liečebných nákladov, úrazu, batožiny a zodpovednosti za škodu.
 
Poisťovňa Cena poistenia (eur) Výška krytia liečebných nákladov (eur)
Groupama 34,00 100 000
Wüstenrot poisťovňa 41,89 140 000
Poštová poisťovňa 49,50 neuvádza
Európska cestovná poisťovňa 50,40 220 000
AXA 55,50 185 000
Kooperativa 55,58 30 000
Uniqa 56,26 neuvádza
Union 70,56 bez limitu
Allianz - Slovenská poisťovňa 72,80 bez obmedzenia
Komunálna poisťovňa 76,70 80 000
ČSOB poisťovňa 90,44 150 000
 

Ceny sú rozdielne


Cestovné poistenie pre celú rodinu do Chorvátska vás vyjde na dva týždne od 30 do 75 eur. Rozdiely v cenách poistky medzi jednotlivými poisťovňami sú teda až viac ako 40 eur. Ceny sa odlišujú najmä preto, lebo poisťovne majú rôzne výšky krytia stropov na úhradu jednotlivých pripoistení. Napríklad pri liečebných nákladoch je zvyčajne strop krytia vyšší ako 100 000 eur. Pričom niektoré poisťovne (napr. Allianz-Slovenská poisťovňa) majú krytie bez obmedzení. Neplatí však to, že ak máte nižšiu sumu krytia, poistka je lacnejšia. Napríklad Európska cestovná poisťovňa vám za cenu poistenia 50,40 eur uhradí náklady na liečbu do 220 000 eur, kým Komunálna poisťovňa vám ošetrenie uhradí len do výšky 80 000 eur, pričom cenu poistky má až 76,70 eur.

V rámci jednej poisťovne však môžete na poistke ušetriť, ak si zvolíte nižšie poistné sumy. „Poistné pre štvorčlennú rodinu na 14 dní by bolo 41,89 eur pri voľbe nižších poistných súm alebo 53,60 eur pri uplatnení najvyšších poistných súm,“ vysvetľuje Daniela Vlčková, vedúca komunikácie vo Wüstenrot poisťovni.
 

Batožina nie vždy


Ak budete na dovolenke v hoteli, kde bude aj garáž, tak zvážte, či sa vám oplatí pripoisťovať si batožinu. Hotelové garáže sú totiž dobre strážené. Ak parkujete v kempoch či na ulici, toto poistenie sa oplatí viac. Poisťovne tiež radia pripoistiť si drahšie veci v kufroch.

„Napríklad fotoaparáty, kamery, elektroniku v cene nad 166 eur odporúčame pripoistiť si samostatne,“ hovorí Zuzana Wagnerová, riaditeľka marketingu a komunikácie poisťovne Kooperativa.
 

Online a množstvo

Ušetriť na poistení môžete aj vtedy, ak ho uzatvoríte online či získate rodinnú zľavu, prípadne zľavu za vernosť. Tú poisťovne poskytujú, keď u nich máte viacero produktov. Cez internet poisťovne poskytujú zľavy od 5 do 10% a podobne sa pohybujú aj zľavy za viac produktov.

Usporiť sa dá aj vtedy, keď si cestovné poistenie vybavíte cez cestovnú kanceláciu. Tá si vie vybaviť v poisťovni množstevnú zľavu. Dajte si však pozor na to, či vám poistka od cestovky vyhovuje a nemá príliš nízke poistné krytie.

Druhá možnosť je, že zaň môžete zaplatiť viac ako potrebujete, a to kvôli rôznym pripoisteniam. Pri individuálnom cestovnom poistení si nastavíte pripoistenia, aké potrebujete vy a nie aké sú v balíčku cestovky.

Pri výbere predajcu dovolenky by ste mali vedieť, že cestovné kancelárie musia byť zo zákona poistené proti krachu. Naopak cestovné agentúry, ktoré predávajú zájazdy viacerých cestoviek, už poistené byť nemusia.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk