Aké chyby robíme pri uzatváraní životnej poistky?

Zabúdanie na choroby, definovanie nesprávnych rizík či odkladanie na neskôr, keď už môže byť naša východisková situácia horšia. Aj tieto veci nám vedia skomplikovať situáciu, ktorá sa dodatočne ťažko rieši. Čo všetko robíme nesprávne a akých chýb sa pri uzatváraní životnej poistky vyvarovať?


Životná poistka je produkt na dlhé roky, možno aj na celý život. Ak má byť dobre nastavená, je dôležité sa na ňu pozerať v kontexte celého finančného života rodiny. Jej optimálne nastavenie ovplyvňuje veľa faktorov, ktoré treba zobrať do úvahy.

Od čoho záleží nastavenie poistenia

  • od príjmov rodiny
  • od sociálnych odvodov
  • od výdavkov klienta alebo rodiny
  • od stavu ich rezervy
  • od úverového zaťaženia
  • od doterajších aktív
  • veľký vplyv na nastavenie majú aj ďalšie ciele rodiny
Poistnú zmluvu na prvom stretnutí nepodpisujte
Ako si správne nastaviť životnú poistku. Prečo na nej nezarobí každý?
Zamestnanci a životné poistenie. Kedy je pre nich vhodné?
Životná poistka... Kto sa v tom má vyznať?
Ukončiť životné poistenie predčasne sa neoplatí. Prídete aj o vložené peniaze.

Chyby, ktorých sa pri uzatváraní poistky dopúšťame


Kupovať životné poistenie len preto, aby "sme niečo mali", nemá význam. Správne nastavenie životnej poistky má odzrkadľovať potreby klienta a má pomôcť preklenúť tie najťažšie životné situácie. Pozreli sme sa, aké chyby robia Slováci pri výbere životnej poistky.
  • odkladáme to na neskôr, keď môže dôjsť k zhoršeniu zdravotného stavu. Horší zdravotný stav = vyššie poistné.
  • vyberáme si riziká, ktoré nemajú pre nás význam, no sú lacné
  • uzatvárame nezmyselné produkty, napríklad:
  - uzatvárame životné poistenia na krátku dobu, čo je v prípade tých sporivých a rizikových úplne najhoršia možnosť: keď si spravím 10-ročnú zmluvu v tridsiatich rokoch veku, zmluva skončí a keď sa chcem v štyridsiatich rokoch poisťovať, okrem toho, že poistenie kupujem za priemerne vyššiu cenu na celé ďalšie obdobie, často dochádza ešte aj k zhoršeniu zdravotného stavu 
  - do svojho poistenia si nenadefinujeme správne riziká, ktoré je potrebné kryť a poistné sumy nekorešpondujú s tým, čo moja rodinná situácia vyžaduje
  - v mladosti si myslíme, že sa nás poistenie netýka
  - priveľmi sa pri rizikách sústredíme na krytie úrazových vecí a zabúdame na choroby, ktoré sú v súčasnosti najväčším rizikom v každom období produktívneho veku (iba 4% priznaných invalidných dôchodkov na Slovensku nastáva z dôvodu úrazu, zvyšok z dôvodu rôznych ochorení)

Informácie nám poskytla Andrea Straková, senior manažérka z PARTNERS GROUP SK. Ďalší zaujímavý článok o tom, aké chyby robia Slováci pri životnom poistení si môžete prečítať tu.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk