Aj TOTO ovplyvňuje výšku havarijnej poistky

Uvažujete o kúpe nového či jazdeného auta s tým, že by ste mali záujem o havarijnú poistku? Dnes si povieme trocha viac o faktoroch, ktoré sú v tomto prípade v hre a od ktorých sa odvíja jej cena.

Aké škody vám kryje havarijné poistenie?

Na úvod si povieme, kedy a v čom vám havarijné poistenie pomôže. Ak má vodič uzatvorené havarijné poistenie, to mu kryje škody, ktoré si na vlastnom aute spôsobí on sám. „Rovnako tak v prípade, že má uzatvorené havarijné poistenie a niekto napríklad nabúra do jeho auta, škody si môže uplatniť zo svojej havarijnej poistky. Jeho poisťovňa si potom bude regresovať škodu od poisťovne vinníka nehody,“ vysvetľuje Milan Janásik, manažér komunikácie a hovorca poisťovne Generali s tým, že ak si vodič havarijné poistenie neuzatvoril, škody, ktoré si na aute spôsobí on sám, mu, žiaľ, poistenie nekryje. „Ak by mu však škodu na aute spôsobil niekto iný, tie sa preplatia z PZP vinníka nehody.“

Čo vás zaujímalo v poradni o poistení auta


Do výpočtu ceny havarijného poistenia vstupuje mnoho faktorov, napríklad tieto:
  • vek vozidla
  • vek vodiča
  • trvalý pobyt vodiča
  • bezškodový priebeh

Kedy už o havarijnom poistení neuvažovať?

Určiť hranicu, kedy už havarijné poistenie nie je pre vodiča atraktívne, je naozaj ťažké, pretože ide vždy o vysoko individuálne rozhodnutie klienta. „Vo všeobecnosti však platí, že vodiči si havarijné poistenie neuzatvárajú na veľmi staré, napríklad dvadsaťročné autá,“ hovorí ďalej Janásik.

lista Neprehliadnite

Zaváži aj to, či ste fyzická osoba alebo podnikateľ

Do hry môžu vstúpiť aj iné faktory. „Výšku poistného ovplyvňuje najmä poistná suma (cena motorového vozidla), vek poistníka a či ide o právnickú osobu alebo fyzickú, respektíve fyzickú osobu – podnikateľa,“ hovorí Daniela Vlčková z komunikácie a PR Wüstenrot poisťovne s tým, že ďalší parameter, ktorý má vplyv na cenu, je voliteľná spoluúčasť, prípadne vernostné zľavy. Cena havarijného poistenia tiež závisí od úrovne poistného krytia. Zistite si, z akých úrovní a typov rizík si môžete vybrať. Úlohu tu zohráva aj to, či jazdíte bez nehôd – v takom prípade sa zvyknú dávať bonusy.

Lista Odporucame

Nezabúdajte na pripoistenia

Cena poistenia závisí aj od pripoistení. Tu je spektrum široké – napríklad pripoistenie úrazu. „Druhým typicky odporúčaným pripoistením je poistenie čelného skla, ktoré sa vzťahuje na náhodné poškodenie alebo zničenie čelného skla motorového vozidla,“ hovorí Daniela Michaličová, riaditeľka úseku komunikácie a bankopoisťovníctva Komunálnej poisťovne s tým, že je dobré pripoistiť si tiež batožinu a poistenie náhradného vozidla, z ktorého sú kryté náklady na prenájom náhradného vozidla kým je vaše poškodené vozidlo v servise.

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk