Blíži sa povinné poistenie elektrobežiek. Čo môžme očakávať?

O niekoľko mesiacov sa už povinné poistenie bude týkať aj elektrických kolobežiek. Bude potrebovať povinné poistenie aj vaša kolobežka? Poistovne.sk zisťovali viac informácií v komerčných poisťovniach.

7570
Majitelia elektrických kolobežiek zatiaľ nemusia mať uzatvorené poistenie. Nové nariadenie musí v členských štátoch začať platiť najneskôr od 1. januára 2024. „Podľa nariadenia sa bude povinnosť týkať všetkých elektrických kolobežiek, a tiež segwayov s rýchlosťou vyše 25 kilometrov za hodinu. Povinnosť sa týka aj majiteľov kolobežky, ktorá dosiahne rýchlosť cez štrnásť kilometrov a zároveň váži nad dvadsaťpäť kilogramov, “ hovorí Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.

Pravidlá sa ešte budú finalizovať

Bude potrebné nosiť so sebou nejaký papier, potvrdenie o poistení? Alebo bude centrálny register, kde to bude možné overiť? „Pravidlá budú sfinalizované až po zavedení povinnosti do praxe,“ vysvetľuje Nosková Iliášová. „Avšak predpokladáme, že majiteľ elektrokolobežky, prípadne človek, ktorý elektrokolobežku používa, sa bude musieť legitimovať, ako aj dokázať, že má uzatvorené povinné zmluvné poistenie.“

Parametre elektrických kolobežiek kvôli PZP:

hmnotnosť: viac ako 25 kg
a zároveň
rýchlosť: viac ako 14 km/h

Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali, vraví, že sa prispôsobia požiadavkám legislatívy a dopytom trhu. „Zatiaľ ide o nariadenie Európskej únie a ešte nie je jasné, ako sa ho chopí slovenská legislatíva. Samozrejme, bude potrebné zaviesť určitú evidenciu elektrokolobežiek, na základe ktorej bude možné dané vozidlo jednoznačne identifikovať, napríklad tak, ako je tomu v prípade VIN čísla pri ostatných vozidlách, aby bolo pri poistnej udalosti jasne preukázateľné, že dané vozidlo bolo poistené a nedošlo k zámene.“

Požičané elektrobežky

A ako je to pri poskytovateľoch elektrokolobežiek, ktoré si zákazník môže požičať? Kto je zodpovedný za prípadnú škodu? „V tomto prípade môžu byť podmienky prenájmu, ako aj zodpovednosti za škodu, upravené individuálne podľa jednotlivých požičovní,“ vysvetľuje Nosková Iliášová. „Avšak nájomca na kolobežke jazdí na vlastnú zodpovednosť a riziko. Prenajímateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za škody spôsobené predmetom nájmu na jeho vlastnom majetku, ani na iných predmetoch hnuteľných, ako aj nehnuteľných, či škode vzniknutej iným osobám po celú dobu trvania nájmu, ani za zdravie nájomcu po celú dobu trvania nájmu,“ dodáva s tým, že prenajímateľ nenesie zodpovednosť za škody spôsobené nájomcom v prípadoch, keď bude zistené porušenie prevádzkového poriadku či nedodržanie pravidiel prevádzky na pozemných komunikáciách. „V prípade porušenia pravidiel cestnej premávky sa nájomca zaväzuje uhradiť prípadnú finančnú pokutu, ako aj ďalšie možné sankcie zo strany Dopravného inšpektorátu.“

Vyberáme z Poistovne.sk

53665

Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný

Koniec poisťovne Novis neznamená podľa analytikov to, že v jej krokoch pôjdu aj ďalšie komerčné poisťovne. Národná banka Slovenska v pondelok informovala, že vzala poisťovni Novis licenciu.
06.06.2023
Čítať viac o Novis končí, slovenský poistný trh je však podľa analytikov stabilizovaný
Narodna Banka Slovenska -001

NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis Insurance Company, Novis Versicherungsgesellschaft, Novis Compagnia di Assicurazioni, Novis Poisťovňa a.s.
06.06.2023
Čítať viac o NBS odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Viete, že asistenčné služby môžete využiť aj v iných prípadoch ako je škodová udalosť? Pozreli sme sa na situácie, kedy vám vedia pomôcť.
05.06.2023 | redakcia
Čítať viac o Asistenčné služby k cestovnému poisteniu

Vyberáme z banky.sk