Ak kamarát nabúra vašim autom, kto preplatí škodu?

Ak požičiate auto svojmu známemu a dôjde k nehode, preplatí poisťovňa spôsobené škody? A kto zaplatí pokutu? Majiteľ, či šofér?

redakcia-nehoda1
Podľa Kataríny Ondra, špecialistky na komunikáciu v poisťovni Generali, sa poistné krytie z poistenia PZP vzťahuje na vozidlo, a nie výlučne na jeho majiteľa, ktorý poistenie uzatváral. „Je bežné, že rodinné auto si medzi sebou členovia rodiny požičiavajú podľa potreby, a teda na ňom jazdia viacerí vodiči, aj keď ako poistník figuruje len jeden z nich. To však neznamená, že poistenie PZP kryje len vodiča, ktorý pre vozidlo uzatváral poistenie,“ vysvetľuje s tým, že poistenie PZP hradí škody spôsobené poisteným vozidlom nezávisle od toho, ktorý člen domácnosti viedol vozidlo a spôsobil ním škodu, ak mal na vedenie motorového vozidla oprávnenie, teda vodičský preukaz.

V správe o nehode

Podobne sa vyjadrila Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie z Allianz – Slovenskej poisťovne. Aj podľa nej sa poistenie vzťahuje na vozidlo, ktoré je ním poistené, nie na šoféra, no je dôležité aby vodič, ktorý nehodu či škodu spôsobil, splnil zákonné povinnosti, teda aby mal vodičský preukaz, nejazdil pod vplyvom alkoholu či návykovej látky. „Tieto skutočnosti sú uvedené v správe o nehode. Ak vodič spôsobil škodu na inom vozidle, majetku alebo zdraví, škodu poisťovňa uhradí z PZP vozidla. Ak bol vodič pod vplyvom alkoholu či návykovej látky, má poisťovňa právo plnenie alebo časť poskytnutého plnenia vymáhať. Z havarijného poistenia zas preplatíme škodu na vlastnom vozidle.“

Majiteľ, kamarát, či sused - nezáleží na tom, kto šoféroval

Vladimír Cvik, výkonný riaditeľ spoločnosti Netfinancie vysvetľuje, že v zmysle zákona o povinnom zmluvnom poistení poisťovňa vinníka nehody je povinná poskytnúť poškodenému náhradu nákladov spojených s ujmami na jeho zdraví alebo na jeho majetku: „Zmluva povinného zmluvného poistenia je viazaná na vozidlo. Ak jeho prevádzkou bola preukázateľne spôsobená škoda, tak bez ohľadu na to, kto vozidlo šoféroval, poisťovňa škodu spôsobenú druhej strane preplatí z PZP držiteľa vozidla, prípadne jeho vlastníka,“ hovorí. „Za volantom môže sedieť teda nielen jeho majiteľ (držiteľ), ale akákoľvek iná osoba (rodinný príslušník či kamarát, ktorému vozidlo požičiate), poisťovňa sa v tomto smere správna totožne, ako keby nehodou spôsobil samotný majiteľ vozidla.“

Kedy je zodpovedný majiteľ

Existujú však aj situácie, kedy môže byť zodpovednosť vyvodená aj voči osobe-majiteľovi vozidla. „Ide o situácie, keď vozidlo šoférovala osoba, ktorá nemala platné vodičské oprávnenie alebo bola pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky,“ vysvetľuje Cvik. Rovnako to funguje aj v prípade škôd na vozidle, ktoré nehodu spôsobilo. „Takéto škody sú hradené z havarijného poistenia – ak ho má vozidlo uzatvorené. Poisťovňa, v ktorej je vozidlo havarijne poistené, poskytne majiteľovi vozidla (poistenému) poistné plnenie nezávisle od toho, kto vozidlo šoféroval. V prípade, ak by ale vodičom bola osoba pod vplyvom alkoholu, tak má právo požadovať od takého motoristu náhradu.“

Pri priestupku alebo trestnom čine

Ak motorista na požičanom aute pri dopravnej nehode spácha priestupok alebo trestný čin (napríklad jazdou pod silným vplyvom alkoholu), zodpovednosť je vyvodená voči nemu samotnému. „Ak dopravná nehode nenastane, ale pri jazde vodič prekročí rýchlosť a dostane pokutu, v tomto prípade je pokuta adresovaná majiteľovi vozidla – ide o takzvanú objektívnu zodpovednosť,“ konštatuje Cvik. „Samotnú pokutu musí zaplatiť práve majiteľ vozidla a potom si môže od vtedajšieho šoféra vyžadovať preplatenie pokuty, čo však nemusí byť jednoduchý proces a častokrát sa končí až pred súdom. Platí, že akékoľvek pokuty udelené v rámci tejto objektívnej zodpovednosti nie sú z povinného zmluvného poistenia kryté.“ 

Ak v prípade rovnakej situácie dôjde k nehode s následkom na zdraví, stáva sa, že treba rátať s vysokým odškodným; zaujímalo nás, či sa tu postup nejako líši. Aká je v takýchto prípadoch trestnoprávna zodpovednosť, ak sa nedá preukázať, kto reálne bol za volantom? „Postup sa nijako nelíši a aj v tomto prípade majú poškodené osoby právo uplatniť si odškodnenie od poisťovne vinníka nehody,“ uzatvára Cvik.

Vyberáme z Poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk