Požičanie auta v zahraničí. Na čo si treba dať pozor

Mnoho ľudí si dnes v cudzine požičiava auto, aby si mohli pozrieť krajinu a jej pamätihodnosti. Než sa vydáte do požičovne alebo si auto rezervujete vopred on-line, oplatí sa preveriť si pravidlá a podmienky, ktoré by vás na mieste najmä pri platení mohli zaskočiť.

two-people-in-a-car-with-a-large-map-held-up
V dôsledku covidovej pandémie treba počítať s vyššími cenami, pretože mnoho autopožičovní v čase cestovateľských reštrikcií skrachovalo, či pristúpilo k podstatnej redukcii vozových parkov. Výsledok? Požičovní aj dostupných áut je teraz významne menej, čo ženie ceny nahor.

Vodičský preukaz

V Európskej únii si vystačíte so slovenským vodičským preukazom. Ak sa chystáte na dovolenku mimo EÚ, zistite si, či nebudete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, inak sa vám môže stať, že napríklad v Thajsku zaplatíte pokutu za šoférovanie bez vodičského oprávnenia. Preto sa radšej dopredu informujte, nech vás takáto situácia neprekvapí.

Vodič musí splniť požiadavky na riadenie motorového vozidla, ktoré platia v danej krajine. Napríklad minimálny vek sa v rôznych krajinách líši. Mladým vodičom sa navyše môže požičovné predražiť, a to aj vtedy, keď spĺňajú vekový limit. Autopožičovne sa tak chránia pred zvýšeným rizikom nehody u neskúsených šoférov.

Prekvapiť môžu aj iné pravidlá: Napríklad v Grécku si s vodičským oprávnením pre skupinu B môžete požičať maximálne skúter do 50ccm. Takýto skúter však nie je pre cestovanie vo dvojici na grécke ostrovy vhodný.

A ďalšia vec, ktorú je dobré vedieť: v prevažnej väčšine zahraničných autopožičovní smie za volant zasadnúť iba človek, na ktorého meno je rezervácia zriadená. Druhého vodiča je často možné prihlásiť navyše, počítajte však s nemalým poplatkom.

Porovnanie požičovní sa oplatí

Výberu serióznej a cenovo prijateľnej požičovne venujte dostatočný čas vopred. Požičovné cez internet je spravidla lacnejšie ako na pobočke na mieste. Myslite však aj na zmluvné podmienky, pretože nejde len o najvýhodnejšiu cenu, ale aj podmienky, za ktorých táto cena platí.

Dobrým tipom pre skúsenejších cestovateľov sú lokálne menšie požičovne, ktoré však nemusíte vopred cez vyhľadávače nájsť. Pozrite sa aj na cestovateľské servery a hľadajte skúsenosti a odporúčania tých pred vami. Pri každej požičovni si tiež prečítajte recenzie klientov: aj z nich sa môžete dozvedieť o prekvapivých úskaliach, ktoré vyšli najavo až pri platení.

Čo všetko má vplyv na výslednú cenu

„Ak sa vám zdá uvádzaná cena za vypožičanie vozidla výhodná, skontrolujte si, či je v cene poistenie a aká je spoluúčasť. Rovnako počítajte s tým, že napríklad autosedačku alebo navigáciu môžete platiť zvlášť. Pozor aj na úhradu miestnych daní alebo diaľničné známky,“ upozorňuje manažér poistenia motorových vozidiel UNIQA Ján Kimmer.

Pozor tiež na dobu vrátenia vozidla. Ak sa oneskoríte, môže vám požičovňa napočítať ďalší celý deň, aj keď ste prišli len o hodinu neskôr. U niektorých požičovní sa dokonca môže stať, že zaplatíte o niečo viac aj za predčasné vrátenie.

Za prípadné pokuty je vždy zodpovedný vypožičiavateľ a požičovňa po vás bude chcieť, aby ste ich zaplatili. Niekedy môže ísť len o zlé parkovanie alebo prekročenie rýchlosti v obci, o ktorých ani neviete. Autopožičovňa môže peniaze strhnúť prostredníctvom platobnej karty z účtu aj po pol roku, dokonca aj so sankčným poplatkom.

Výber a kontrola auta pred prebratím

Pri výbere typu vozidla berte do úvahy lokálnu úroveň ciest. Jazda po nespevnených cestách je v požičovniach často za príplatok. Požičovne samozrejme požadujú, aby ste im vozidlo vrátili v takom stave, v akom ste ho dostali. Najmä v hlavnej turistickej sezóne sa môžu požičané autá rýchlo obmieňať, takže drobné závady zamestnanci nestíhajú podchytiť a riešiť, prípadne ich opravy nechávajú až na dobu po sezóne. Preto je nutné už v okamihu vypožičania veľmi starostlivo prezrieť auto zvonku aj zvnútra a zdokumentovať všetky odreniny alebo závady. Najlepšie je zapísať ich rovno aj do odovzdávacieho protokolu, a ešte si ich odfotiť na mobil. Vyskúšajte funkčnosť svetiel, stieračov, ostrekovačov a zatváranie dverí, kufra aj okien. Zistené závady nechajte podpísať požičovňou.Tá by vám mala poskytnúť aj kontakt pre prípad defektu alebo problémov počas výpožičnej doby.

Tiež pozor na tankovanie: skontrolujte si, že preberáte vozidlo s plnou nádržou. Ak tomu tak nie je, zapíšte jej stav do protokolu. Požičovne tiež spravidla vyžadujú plnú nádrž pri vrátení auta.

Poistenie

Zaujímajte sa o rozsah krytia poistenia, ktoré je v cene požičovného, ​​a tiež o spoluúčasť. „Väčšina požičovní totiž ponúka základné poistenie vozidla v cene požičovného, ​​pri ktorom však býva vysoká spoluúčasť. Teda pri všetkých škodách, ktoré počas cesty spôsobíte, musíte zaplatiť veľkú časť zo svojho. Myslite na to, že cesty často nepatria medzi tie najkvalitnejšie, a riziko, že poškodíte auto, je oveľa vyššie ako na Slovensku,“ upozorňuje J. Kimmer.

Niektoré poisťovne na Slovensku ponúkajú pripoistenie požičaného auta v zahraničí. Bežné cestovné poistenie ale prípadné náklady na poškodené auto nehradí. Nevzťahuje sa naň ani poistenie zodpovednosti. Na úhradu požičovného sa môže vzťahovať pripoistenie stornovacích poplatkov, ak je dohodnuté najneskôr do 24 hodín po úhrade požičovného, ​​ku ktorému dôjde ešte pred cestou, ktorú klient nakoniec z vymenovaných dôvodov nemôže nastúpiť.

Alkohol za volantom

V niektorých krajinách je určitá miera alkoholu za volantom tolerovaná. Nikdy však presne neviete, ako by sa konzumácia prejavila pri meraní práve u vás. Súčasne si uvedomte, že tolerancia je to dovtedy, kým sa niečo stane. Pokiaľ spôsobíte dopravnú nehodu, alkohol v krvi vám rozhodne nepomôže. A vaše poistenie môže v takomto prípade uplatniť výluku, čo znamená, že budete hradiť všetko.

Vyberáme z Poistovne.sk

peniaze1-redakcia

Počet poistných podvodov narastá

Poisťovňa UNIQA v prvom polroku 2022 prešetrila viac ako 1000 pokusov o poistný podvod. Pozrite si, aké podvody sa vyskytujú najviac a o akú sumu sa chceli podvodníci obohatiť.
18.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Počet poistných podvodov narastá
zdravotnictvo-IvanS

Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach

Minimálny zdravotný odvod či spoplatnenie podania na úrad pre dohľad sú podľa asociácie len časťou tohto protipacientskeho návrhu.
17.08.2022
Čítať viac o Asociácia na ochranu práv pacientov navrhuje stiahnuť novelu zákona o zdravotných poisťovniach
turistika3-redakcia

Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Od začiatku tohto roka zomrelo v slovenských horách už rekordných 30 turistov. Podľa Horskej záchrannej služby (HZS) je to najviac za posledných 10 rokov.
17.08.2022
Čítať viac o Úrazov a úmrtí na horách pribúda, nezabudnite na poistenie

Vyberáme z banky.sk