Lyžovanie, skialpinizmus, zimná turistika. Aké poistenie budete potrebovať na Slovensku a v zahraničí?

Zimné športy prinášajú riziko zranenia, či uviaznutia v nebezpečnom teréne. Pripravili sme jednoduchý prehľad, aké poistenie budete potrebovať, aby ste mali kryté všetky dôležité riziká.

ski-resort-crowd
Poisťovne každoročne riešia prípady ťažkých úrazov na svahu následkom zrážky, ktoré nezriedka končia vážnymi zraneniami a domáhaním sa náhrady škody. Časté sú aj prípady zranení mimo vyznačených trás v rámci strediska či krádež lyžiarskej výstroje.

Lyžovačka na Slovensku

lyzovacka_sk

Základné balíčky domáceho cestovného poistenia zvyčajne zahŕňajú len pomoc Horskej záchrannej služby. Ak si chcete pripoistiť viacero rizík, je potrebné siahnuť do drahšom balíčku.
Viac o poistení na hory sme písali v článku:

Lyžovačka v zahraničí

lyzovacka_zahranicie

Pri zahraničnej lyžovačke potrebujete správne nastavené cestovné poistenie s liečebnými nákladmi v zahraničí, v rámci ktorého je kryté aj vyhľadávanie a vyslobodzovanie na horách a prevoz do nemocnice. Európsky zdravotný preukaz nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby."Pokiaľ si klient na lyžovačku neuzatvoril komplexný balík poistenia, ale má len poistenie liečebných nákladov, ktoré mu pokrýva ošetrenie, hospitalizáciu, liečbu, prípadne operáciu nutnú v dôsledku úrazu a ak klientovi vznikli po úraze trvalé následky, tie si môže uplatniť zo svojej životnej, resp. úrazovej poistky", vysvetľuje Helena Kanderková, PR špecialistka poisťovne Allianz.

V rámci cestovného poistenia si môžete taktiež pripoistiť:
- zodpovednosť za škodu tretím osobám, alebo na majetku. V Taliansku toto poistenie je od januára 2022 povinné. Viac sme o tom písali v článku: V roku 2022 budú potrebovať lyžiari na talianske zjazdovky poistenie zodpovednosti

„Konkrétne pre Taliansko odporúčame turistom túto vyššiu hladinu krytia, pretože poškodení tam žiadajú spravidla jedno z najvyšších odškodnení na našom kontinente a sú vo vymáhaní veľmi úspešní“, upozorňuje Eva Trajboldová, manažérka poistenia osôb UNIQA. Na lyžovačku si nezabudnite so sebou vziať certifikát v angličtine, ktorý vám vystaví vaša poisťovňa. Mať poistenie zodpovednosti za spôsobené škody, odporúča aj H. Kanderková: "Ak klient spôsobil škodu na majetku iného v zahraničí, napríklad zničil niekomu lyže, škodu si môže uplatniť aj z poistenia zodpovednosti v rámci poistenia domácnosti, ale len do výšky 5000 eur. Toto poistenie slúži predovšetkým na krytie menších škôd, ktoré spôsobíme napríklad na nákupoch v zahraničí. V prípade lyžovačky vždy odporúčame uzavrieť si poistenie zodpovednosti v rámci cestovného poistenia, ktoré kryje škody na majetku a zdraví iného, a to až do výšky 200-tisíc eur".

Čítajte viac: Ako postupovať pri zrážke na svahu

- batožinu. Ak máte v cestovnom poistení pripoistenú aj batožinu, máte kryté aj ukradnuté lyže. Musia však byť odcudzené z uzamknutého priestoru. Lyže odložené voľne napr. pred bufetom na svahu nie sú poistením kryté. Čítajte viac: Preplatí poisťovňa ukradnuté či zničené lyže? Ako kedy.

- storno poplatky. Najčastejšími prekážkami pre vycestovanie sú:
  • akútny úraz alebo ochorenie
  • predvolanie na súd
  • úmrtie blízkej osoby
  • nezloženie záverečných skúšok
  • zrušenie svadby
Čítajte viac: V ktorých situáciach vám pomôže poistenie storna?

Výluky

Poistenie zodpovednosti sa nevzťahuje na úmyselne spôsobené škody, škody pod vplyvom alkoholu a návykových látok a v situáciách, keď klient porušil zákonné normy alebo nariadenia platné v krajine či konkrétnom stredisku. Ak pod vplyvom alkoholu dôjde k zrážke s iným lyžiarom a jeho zraneniu, poisťovňa môže vyplatenú škodu od vás vymáhať naspäť. Ak sa chcete venovať rizikovým športom, napríklad horolezectvo a skialpinizmus nad 5000 m, nezabudnite, že sú vo výlukách a teda poistenie vás nechráni. Adrenalínové športy si môžete pripoistiť zvlášť, no dajte si pozor na podmienky, ktoré športy poistenie pokrýva a ktoré už nie.

Vyberáme z Poistovne.sk

reading-in-hospital-waiting-room

Dôležité fakty o cukrovke

Cukrovka postihuje milióny ľudí na svete a má závažné dopady na kvalitu života, zdravotníctvo aj ekonomiku. Pozrite si fakty a mýty o diabetese, neinfekčnej epidémii 3. tisícročia.
04.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Dôležité fakty o cukrovke
business-sales-meeting

Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?

Zle nastavenú poistku má zhruba 70 % ľudí. A pritom životné poistenie vie pomôcť vo vážnych situáciách, keď človek nečakane príde o príjem. Pozrite si, ako životné poistenie správne nastaviť a koľko peňazí naň mesačne vyčleniť.
01.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Koľko by sme mali platiť za životné poistenie?
woman-checking-phone

Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Presťahovali ste sa do iného mesta alebo plánuje váš lekár odísť do dôchodku? Hľadanie nového lekára môže byť náročnou výzvou. Pozrite si zopár praktických odporúčaní ako postupovať.
29.11.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Ako si mám nájsť lekára? Odporúčanie zdravotnej poisťovne

Vyberáme z banky.sk