Ako si vybrať PZP?

Toto zákonom nariadené poistenie má chrániť majiteľa motorového vozidla pred finančným bremenom v prípade, že by spôsobil nehodu a poškodil iné vozidlo. Samozrejme, poisťovne medzi sebou súťažia a snažia sa poskytovať čo najlákavejšie ponuky. Na čo sa treba zamerať pri výbere?

59295
Ak ide o prvotné porovnanie ponúk, môžeme si prezrieť stránky poisťovní, urobiť si vlastný prieskum, prípadne využiť online PZP kalkulačky. PZP sa dá uzavrieť aj zaplatiť online, výhodou je nielen úspora času, ale aj fakt, že zaplatením vzniká zmluvný vzťah. Všetky potrebné dokumenty klient dostane mailom. Pri uzatváraní online PZP poistenia nezabudnite správne uviesť údaje o sebe aj o automobile. Vyhnete sa tak neprijemnosťam v budúcnosti.

PZP sa zvyčajne uzatvára na dobu neurčitú a musí byť uzatvorené najneskôr v prvý deň keďzačnete svoje auto používať. Ak tak neurobíte, porušili ste zákon a čaká vás pokuta.

PZP si vyberajte podľa svojich potrieb. Po inom produkte siahne "sviatočný" vodič a po inom aktívny šofér, ktorý strávi na ceste veľkú časť svojho dňa.

Nerozhodujte sa len na základe ceny

Čo sa oplatí zohľadniť pri výbere? Isteže každého zaujíma najmä to, koľko bude platiť, avšak netreba sa pozerať iba na to. „Pri výbere poistenia uprednostňujú mnohí najmä cenu. Tá je pochopiteľne pre klienta dôležitá, no nemala by byť jediným kritériom,“ vysvetľuje Katarína Ondra, hovorkyňa poisťovne Generali. Zvážiť je podľa nej potrebné:
  • rozsah poistného krytia,
  • možnosti rôznych pripoistení,
  • reputáciu poisťovateľa,
  • dostatočnosť poistných limitov,
  • rozsah asistenčných služieb
Pravdou je, že pri PZP je min. výška poistných limitov (škody na zdraví a majetku) stanovená zákonom. Poisťovne sa od seba najviac budú odlišovať rozsahom asistenčných služieb, možnosťou pripoistenia ďalších rizík (čelného skla, stretu so zverou, prírodného živlu, úrazu posádky, výtlku) a hlavne kvalitou klientského servisu a rýchlosťou vybavovania požiadaviek (napríklad pri likvidácii poistnej udalosti). Pri starších autách sa havarijné poistenie nedá uzatvoriť, resp. je veľmi drahé, preto je pripoistenie k PZP dobrým riešením.

Ak vaše auto takmer celý rok stojí v garáži, no PZP platiť musíte, potom vám bude stačiť aj to najlacnejšie.

Podľa čoho sa rozhoduje poisťovňa?

Aké fakty budú, naopak, zaujímať druhú stranu? Podľa čoho určí novému klientovi výšku sumy? Podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie z poisťovne Allianz, stanovujú cenu poistného individuálne na základe viacerých ukazovateľov:
  • vek vodiča,
  • vek vozidla,
  • miesto bydliska,
  • typ vozidla,
  • predchádzajúcu škodovosť klienta.
„Pri poisťovaní vozidla klientom odporúčame poistiť si vozidlo komplexne, aby bolo poistené na všetky riziká,“ zdôrazňuje Kanderková.

Podľa Kataríny Ondra si uvedomujú, že každý klient je špecifický a zaslúži si férovú cenu a poistenie na mieru, preto podľa vlastných slov prepracovali segmentáciu ešte do väčšej hĺbky: „Pristúpili sme k úprave a rozšíreniu jednotlivých segmentačných kritérií, vďaka ktorým dokážeme ešte lepšie prispôsobiť cenu jednotlivým klientom a ich situácii.“ Všetky poisťovne pri výpočte ceny berú do úvahy vyššie uvedené kritéria. Platí, že menej rizikový vodič (bezškodový, skúsený vodič z menšieho mesta/obce,) má priaznivejšie ceny poistného.

Vyberáme z Poistovne.sk

0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?
IMG_8017-500

Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Ceny nehnuteľností v rokoch 2009 až 2016 boli relatívne stabilné, potom začali mierne rásť a pandémia začala hnať ceny raketovo hore. Skontrolujte si výšku poistného krytia, či zodpovedá cene vašej nehnuteľnosti. Na toto upozorňujú odborníci.
30.11.2021 | redakcia
Čítať viac o Kedy treba prehodnotiť výšku poistného krytia?

Vyberáme z banky.sk