2. pilier: Sporiteľov z garantovaných fondov nevyhnal ani nový výpis z dôchodkového účtu

Aj keď ľudia sa medzi fondami presúvajú iba pozvoľne, trend zvýšenej popularity indexových fondov je však už badateľný.

Penazenka a peniaze-002
Na začiatku tohto roka sporitelia v II. dôchodkovom pilieri dostali prehľadnejší a zrozumiteľnejší výpis z dôchodkového účtu. Ten im po novom prezradil aj odhad ich budúceho dôchodku pri dosiahnutí veku 64 rokov. Novinkou na výpise je tabuľka s výkonnosťou všetkých fondov Dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) za rok 2020. Toto porovnanie zhodnotenia by malo sporiteľov motivovať, aby prehodnotili svojho fond, v ktorom si zatiaľ sporia. POISTOVNE.sk zisťovali, ako sporitelia v II. pilieri reagovali na tieto nové výpisy z dôchodkového účtu a či nastal nejaký pohyb medzi fondmi.

Prestupy sú minimálne

Keď sporitelia videli, že im vlani konzervatívne fondy veľmi nezarobili, človek by predpokladal, že presunú vo veľkom svoje úspory do akciových či indexových fondov, ktoré boli výkonnejšie. Realita je však iná.
V prvom kvartáli 2021 NN DSS eviduje viac ako 4 000 takýchto presunov úspor sporiteľov. V Uniqa DSS klienti aktívnejšie menili fond za negarantovaný, aj keď tento počet nepredstavoval nejaké dramatické číslo. „Bolo iba jemne vyššie ako tomu býva v iných obdobiach, prestupy boli rádovo v tisíckach žiadostí,“ dodáva Beáta Lipšicová, hovorkyňa poisťovne Uniqa. Každoročne, po odoslaní výpisov je mierne zvýšený počet prestupov do rizikovejších fondov aj v ďalšej DSS. „Bavíme sa o počte v rádoch tisícov,“ približuje Miroslav Kotov, predseda predstavenstva Allianz SDSS.

V DSS Poštovej banky za prvý kvartál 2021 prestúpilo len 1% sporiteľov z dlhopisového garantovaného fondu do akciového a indexového fondu.

Trend zvýšenej popularity indexových fondov potvrdzuje aj Igor Vilček z DSS VÚB Generali. „Sporitelia prestupujú predovšetkým z dlhopisového fondu do indexového fondu a koncoročné výpisy túto dynamiku iba zosilnili,“ informuje.

Rozdelenie klientov

Všetky DSS potvrdzujú, že podiel sporiteľov v negarantovaných fondoch každým rokom rastie. To je pozitívny trend, ale stále je väčšina klientov v garantovaných fondoch.

Drvivá väčšina klientov NN DSS (približne 70 %) je stále v dlhopisovom garantovanom fonde, napriek tomu, že zarába menej v porovnaní s negarantovanými fondami. „Našim dlhodobým cieľom je, aby najmä mladí ľudia, ktorí si stále sporia v dlhopisovom fonde, prestúpili do negarantovaného,“ hovorí D. Tomášková, hovorkyňa NN. V rámci tejto aktivity prišla NN DSS s možnosťou postupného presunu úspor do negarantovaných fondov s cieľom rozložiť si tento presun v čase. Človek si môže presúvať úspory medzi fondmi. Tým si sporiteľ rozkladá riziko vplyvu vývoja na finančných trhoch.

DSS Poštovej banky má tiež väčšinu klientov (58 %) v garantovanom dlhopisovom fonde. Viac ako štvrtina klientov je v negarantovaných fondoch (akciový a indexový), a zvyšok má kombináciu garantovaného a negarantovaného fondu.

V DSS VÚB Generali si výlučne v dlhopisovom garantovanom fonde aktuálne sporí polovica sporiteľov.

Zlučovanie fondov

Dôchodkový fond nemôže byť zrušený, môže byť len zlúčený s iným fondom. Platí, že garantovaný fond sa zlúči do iného garantovaného, nemôže sa zlúčiť do akciového či indexového fondu.

DSSky majú v ponuke dlhopisové, akciové, indexové a zmiešané fondy a táto skladba sa takmer nemení.

NN DSS nedávno požiadala o zlúčenie dvoch dôchodkových fondov IndexGlobal a Index Euro, pričom nástupníckym fondom bude ten globálny. Dôvod bol ten, že európsky indexový fond zarábal menej ako ten svetový. Pre klientov, ktorí boli v európskom indexovom fonde však nie je požadovaná žiadna aktivita či starosti. Zlúčením dôchodkových fondov budú všetky dôchodkové úspory automaticky presunuté z dôchodkového fondu Index Euro do Index Global. Nestojí to klienta ani žiadne poplatky. K zlúčeniu dôjde v priebehu druhej polovice tohto roka.

Vyberáme z Poistovne.sk

hand-on-steering-wheel

Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Ľudia často nevedia, ako správne postupovať pri dopravnej nehode. Dokonca ani nevedia, na čo všetko majú z poisťovne nárok. Na trhu už existujú firmy, ktoré vám v prípade nehody zabezpečia všetko potrebné od prvotnej telefonickej konzultácie cez vyplnenie záznamu o nehode až po opravu auta.
14.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti
in-office-working-on-laptop

Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19

Na internete sa šíri nepravdivá informácia o tom, že ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 si nemôžu uzavrieť životné poistenie. Overovali sme túto informáciu v poisťovniach.
13.05.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Životné poistenie môžete uzavrieť bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste očkovaní proti COVID-19
woman-texting-gradient-iphone

Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vodič nákladného auta pri cúvaní poškodil iné osobné auto. Keďže na nákladiaku nebola žiadna škoda, šofér to uzavrel tak, že do poisťovne nahlásiť škodovú udalosť nemusí ísť. Mal pravdu? Čo radia odborníci? Prinášame vám niekoľko užitočných odporúčaní.
11.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Má vinník povinnosť nahlásiť nehodu do poisťovne, aj keď jeho auto nie je poškodené?

Vyberáme z banky.sk