Digitálna gramotnosť na Slovensku sa zvýšila na 83 percent

Od posledného prieskumu v roku 2013 prišlo k najvýraznejšiemu zlepšeniu najmä v oblasti elektronickej komunikácie.


Podiel digitálne gramotných, ktorí majú aspoň základné skúsenosti s ovládaním moderných informačných technológií, je v súčasnosti 83 percent. Za posledné roky stúpol najmä podiel respondentov, ktorí deklarujú, že majú skúsenosti s prácou na prenosnom počítači, tablete či smartfóne, s rôznymi typmi elektronických služieb a komunikačných technológií. V súčasnosti tvoria viac ako tri štvrtiny populácie.

Vyplýva to z celoslovenského reprezentatívneho výskumu, ktorý sa uskutočnil vo februári 2020 na výberovej vzorke 1073 respondentov starších ako 14 rokov. Agentúru SITA o tom informoval projektový manažér a analytik Inštitútu pre verejné otázky (IVO) Marián Velšic.

„Zvýšila sa aj úroveň digitálnej gramotnosti – teda to, ako dobre či zle vieme s modernými informačnými a komunikačnými technológiami (IKT) pracovať. Populácia Slovenska nad 14 rokov by za svoje zručnosti dostala 53 zo 100 možných bodov,“ vysvetlil Velšic.

Od posledného prieskumu v roku 2013 došlo k najvýraznejšiemu zlepšeniu najmä v oblasti elektronickej komunikácie. Zlepšenie deklarujú respondenti aj v práci s informáciami a elektronickými službami. Najvýraznejší posun vidieť v zvládaní internetbankingu a e-shoppingu. Z prieskumu tiež vyplýva, že respondenti sa zlepšili aj v práci s formulármi, tlačivami a dotazníkmi či vo vyhľadávaní rôznych informácií cez internet a počítačové siete. Zlepšenie možno pozorovať aj pri práci s hardvérom. Napríklad pripojenie počítača k internetu či práca so skenerom.

Najslabším článkom digitálnej gramotnosti je práca so softvérom, respektíve aplikáciami. „Respondenti sa najmenej zlepšili v práci s textovým editorom, tabuľkovým procesorom, grafickým editorom, multimediálnym softvérom, či internetovým prehliadačom,“ doplnil Velšic.

Problémom digitálnej gramotnosti je aj prispôsobovanie sa novým trendom v oblasti infotechnológií. Dlhodobé mapovanie od roku 2005 ukázalo, že pozitívny trend sa v posledných piatich rokov zhoršil. Stúpa podiel tých, ktorí avizujú, že práca s IKT im ide ťažko alebo skôr ťažko. Kým v roku 2015 bolo takých 17 percent, v roku 2020 predstavoval ich podiel 27 percent.

Projekt Digitálna gramotnosť na Slovensku mapuje od roku 2005 jeden z kľúčových predpokladov úspešnej transformácie na informačnú spoločnosť a znalostnú ekonomiku – pripravenosť širokých vrstiev obyvateľstva na používanie IKT.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk