Poistovne.sk

Poistenie hypotéky ochráni vás i vašu rodinu28.10.2019 (08:30)

Pre niekoho je poistenie hypotekárneho úveru nevyhnutnosťou a pre iného sú to zbytočne vyhodené peniaze. Tak či onak, v tomto článku si povieme, prečo sa oplatí mať poistený hypotekárny úver.

 


Poistenie hypotekárneho úveru ochráni vašu rodinu pred neočakávanými životnými situáciami

V dnešnej dobre je celkom bežné, že ľudia si zabezpečujú bývanie a využívajú k tomu hypotekárny úver. V tomto prípade je veľmi dôležité si uvedomiť, že hypotekárny úver je na dlhšie časové obdobie, zhruba na 25 – 30 rokov.

Človek nemôže vedieť, čo bude v budúcnosti nasledovať. Dokonca nevie ani to, ako dlho bude žiť, teda či sa dožije staroby alebo mu nebude nadelené toľko života. A najmä preto, že nevieme, čo nám život a budúcnosť prinesie je poistenie hypotekárneho úveru skutočne dobrou voľbou.

Niekto si možno teraz povie, že nemá deti ani manželku, ale človek nikdy nevie. Čo ak raz budete mať manžela / manželku, prípadne celú rodinu? Možno ani neplánujete mať deti, no život to zariadi tak, že mať deti budete. Musíte myslieť dopredu a to, čo sa vám teraz zdá byť nereálne, tak v budúcnosti môže byť opakom, čiže reálne.

Vďaka poisteniu hypotekárneho úveru sa nemusíte obávať situácie, že váš manžel /vaša manželka a deti zostanú bez strechy nad hlavou, prípadne im banka všetko zoberie. Poistenie hypotekárneho úveru vám pomôže zabezpečiť vašu rodinu pred neočakávanými životnými situáciami.
 

Poistenie hypotéky je dobrovoľné

Poistenie hypotekárneho úveru je na dobrovoľnej báze, takže každý jeden človek sa môže rozhodnúť, či si uzatvorí poistenie hypotéky alebo nie.

Banky jednoznačne odporúčajú, aby si klienti dali poistiť hypotekárny úver. Možno si teraz poviete, že sú to zbytočne vyhodené peniaze. Ale čo ak sa vám niečo stane? Možno v budúcnosti utrpíte nejaký úraz, ktorý vám bude brániť vo vykonávaní práce alebo len stratíte prácu a nebudete schopný splácať hypotéku. A vďaka poisteniu hypotéky budete voči takýmto nečakaným udalostiam chránený.
 

Poistenie hypotéky uzatvoríte priamo v banke

Pri žiadaní o hypotekárny úver je potrebné, aby sa žiadateľ rozhodol, či si chce úver poistiť alebo nie. V prípade, že sa rozhodne pre nepoistenie, v tomto prípade sa už rozhodnutie nebude dať zmeniť.

Ak sa však rozhodnete svoju hypotéku poistiť, jednou z výhod je, že poistenie uzatvoríte priamo v banke. Takže nemusíte chodiť priamo do poisťovne a strácať svoj drahocenný čas. Jednou z výhod je i to, že poistenie hypotekárneho úveru je uzatvorené na celú dobu splácania hypotéky, čiže sa nemusíte obávať neočakávaných životných situácií.
 

Aké súbory poistení hypotéky existujú?

Existujú dva súbory poistenia hypotekárneho úveru. Napríklad VÚB banka ich ponúka nasledovné:

Základný súbor poistenia – do tohto súboru patrí krytie pred rizikom smrti, pracovnej neschopnosti a trvalej invalidity
Rozšírený súbor poistenia - do tohto súboru patrí krytie pred rizikom smrti, pracovnej neschopnosti, trvalej invalidity a stratou zamestnania
 

Pozor na zvýhodnené ponuky úrokov na hypotéky pri jej poistení

Azda v každej banke vám odporúčajú poistenie hypotekárneho úveru. Treba si však dať pozor na rôzne zvýhodnené ponuky.

Napríklad banky pomerne často ponúkajú, že ak si u nich dáte aj poistenie hypotéky, v takom prípade bude váš úrok na hypotéke výhodnejší. Na pohľad to tak môže byť, no treba si to všetko poriadne prepočítať. Musíte si to vedieť poriadne zhodnotiť, či sa to vôbec oplatí.

Banka vám síce môže dať výhodnejší úrok, ale treba si uvedomiť, či vám tým pádom nenarastú mesačné splátky za hypotekárny úver – čiže sa splátky môžu predražiť. A to sa nebavíme o nejakých centových položkách. Splátka za hypotekárny úver sa tým pádom môže vyšplhať aj o niekoľko desiatok eur vyššie.
 


(PR servis)
 
Foto: redakcia