Európsky orgán práce začína svoju činnosť

Spolu s predsedom Európskej komisie sa na slávnostnom otvorení v Bruseli zúčastní slovenský premiér Peter Pellegrini, keďže členské štáty za sídlo orgánu vybrali Bratislavu.


Slávnostnou inauguráciou a prvým zasadnutím správnej rady začína v stredu fungovať Európsky orgán práce (ELA). Svoju činnosť začal po dvoch rokoch od toho, ako predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker myšlienku zriadiť takýto orgán oznámil vo svojej správe o stave Únie za rok 2017 prednesenej Európskemu parlamentu. Spolu s predsedom EK Junckerom sa na slávnostnom otvorení v Bruseli zúčastní slovenský premiér Peter Pellegrini, keďže členské štáty za sídlo orgánu vybrali Bratislavu.

"Európsky orgán práce je základným pilierom nášho úsilia o spravodlivé, účinné a vymáhateľné pravidlá EÚ v oblasti práce," uviedol v tlačovej správe predseda EK Juncker. Pracovníkom i zamestnávateľom bude ELA podľa neho poskytovať lepšie informácie o ich právach a povinnostiach. Vnútroštátne orgány zas bude podporovať pri ich cezhraničných činnostiach. "Priamo tak bude podporovať milióny Európanov, ktorí žijú alebo pracujú v inom členskom štáte, ako aj milióny podnikov v EÚ s cezhraničnou pôsobnosťou," tvrdí šéf EK.

Správnu radu ELA tvoria zástupcovia členských štátov, EK, sociálnych partnerov na úrovni EÚ, Európskeho parlamentu, ako aj pozorovatelia z Islandu, Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska a iných agentúr EÚ pôsobiacich v oblasti zamestnanosti a sociálnych vecí. Na svojom prvom zasadnutí 17. októbra prijmú rozhodnutia potrebné na začatie fungovania orgánu a prerokujú svoje stanoviská k počiatočnému pracovnému programu.

Rada ministrov pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a spotrebiteľské záležitosti 13. júna 2019 odhlasovala, že ELA bude sídliť v Bratislave. Hlavné mesto Slovenska tak zvíťazilo nad cyperskou Nikóziou, bulharskou Sofiou a lotyšskou Rigou, ktoré sa taktiež uchádzali o sídlo ELA. Sídliť má v budove na Landererovej 12 v centre Bratislavy. Pre zamestnancov agentúry vláda pripravuje asistenčnú službu, ktorá im pomôže s vybavovaním rôznych úradných záležitostí.

Minister práce Ján Richter pritom pri potvrdzovaní kandidatúry Bratislavy skonštatoval, že zavážiť pri rozhodovaní o umiestnení ELA by mohol aj fakt, že Slovensko je poslednou krajinou z veľkej vlny rozširovania únie v roku 2004, ktorá je zároveň členom eurozóny aj schengenu, bez európskej agentúry či inštitúcie na svojom území.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk