Záujem o druhý dôchodkový pilier láme rekordy

Od začiatku tohto roka roka do konca septembra vstúpilo do sporivého piliera takmer 60,3 tisíc ľudí, čo je takmer o tretinu viac ako za január až september minulého roka.


O vstup do druhého dôchodkového piliera je čoraz väčší záujem. Od začiatku tohto roka roka do konca septembra vstúpilo do sporivého piliera takmer 60,3 tisíc ľudí. "V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje nárast takmer o tretinu," informovala v tlačovej správe Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS). Počas celého minulého roka pritom počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri stúpol takmer o 62 tisíc. Vstup do druhého piliera je dobrovoľný, môžu doň vstúpiť osoby mladšie ako 35 rokov, následne však sporiteľ už svoje rozhodnutie nemôže zmeniť a účasť je povinná.

V druhom pilieri si na dôchodok ku koncu septembra sporilo 1 milión 556 tisíc ľudí, ktorí mali na účtoch v dôchodkových spoločnostiach spolu takmer 9 miliárd 85 miliónov eur. Slováci si však podľa ADSS stále sporia konzervatívne. "Podiel úspor v rizikovejších negarantovaných fondoch síce rastie, no stále je pod svojím potenciálom. Ďalšou výzvou je zvyšovanie objemu dobrovoľných príspevkov. Aj malé sumy, ak sú odkladané pravidelne a dlhodobo, dokážu výrazným spôsobom zvýšiť dôchodok,“ uviedol predseda Predsedníctva ADSS Miroslav Kotov. V garantovaných dôchodkových fondoch sa totiž nachádza 73,6 percenta úspor a v negarantovaných fondoch zvyšných 26,4 percenta objemu majetku.

Konzervatívne dôchodkové fondy pritom od začiatku tohto roka zhodnotili majetok klientov dôchodkových správcovských spoločností o 1,40 % až 8 %, kým indexové fondy o 17 % až 19,67 %. V akciových fondoch zhodnotenie od začiatku tohto roka dosiahlo 8,77 % až 17,79 %, a v zmiešaných fondoch 8,41 %, resp. 11,25 %.

Príspevková sadzba do druhého dôchodkového piliera sa od začiatku budúceho roka zvýši zo 4,75 % na 5 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO). Každoročný nárast príspevkovej sadzby o 0,25 percentuálneho bodu, ktorý sa začal od roku 2017, bude pokračovať až do roku 2024, kedy sadzba dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu sporiteľa. Sadzba poistného na starobné poistenie do prvého, priebežného dôchodkového piliera sa zároveň v tomto období adekvátne znižuje tak, aby v súčte so sadzbou povinných príspevkov do druhého piliera zostala vo výške 18 % z vymeriavacieho základu.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk