Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, tvrdí Asociácia na ochranu práv pacientov

Celkový dopad bude podľa AOPP citeľný na pacientov v obzvlášť senzitívnych oblastiach ako onkológia, neurológia, diabetes či psychiatria.


Zmeny v liekovej politike vyjdú pacientov draho, Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) o tom informovala na tlačovom brífingu. Ako uviedla, ministerstvo zdravotníctva chce zmeny uskutočniť ešte pred voľbami, okrem revízie úhrad je to aj pripravovaná zmena zákona, ktorá obmedzí možnosť kompenzovať doplatky za lieky. "Celkový dopad bude citeľný na pacientov v obzvlášť senzitívnych oblastiach ako onkológia, neurológia, diabetes či psychiatria," informovala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Prvé dôsledky sú podľa asociácie citeľné už od 1. októbra tohto roka, a to najmä pre pacientov v oblastiach onkológie, onko-hematológie a reumatoidnej artritídy. "Doplatky za balenia liekov sa zvýšia o niekoľko desiatok eur za balenie. V hraničnom prípade onko-hematológie (rakoviny krvi) až na 2 166 eur za balenie," konštatoval viceprezident AOPP Dominik Tomek. Ministerstvo zdravotníctva ešte pracuje na revízii úhrad liekov k januáru, na základe predbežných analýz podľa Tomeka hrozí navyšovanie doplatkov opäť v oblasti neurológie, a to pre pacientov s epilepsiou, ale aj sklerózou multiplex.

Tento proces sa podľa asociácie opakuje druhý rok a zatiaľ sa vždy podarilo dosiahnuť kompromis, teraz však začína zlyhávať. "Ak budú všetky tieto zmeny v úhradách aj doplatkoch platné, zhoršia dostupnosť liekov pre slovenských pacientov. Slovensko a celá Európa začína zápasiť s nedostupnosťou niektorých liekov, jedna z príčin je aj zlá alebo nevhodná regulácia v oblasti úhrad za lieky," informoval viceprezident AOPP. Ako Tomek konštatoval, asociácia chápe výchovný efekt doplatku, ktorý upozorní na fakt, že žiadny liek nie je zadarmo. Sú však podľa neho prípady, kedy je doplatok neakceptovateľný z medicínskych aj sociálnych dôvodov.

"Boli by sme veľmi radi, keby došlo k takým dohodám, aby slovenský pacient nemusel zháňať lieky za hranicami. Základom každej liečby je duševná pohoda a vyrovnanosť pacienta a dôvera v zdravotný systém," dodala Mária Lévyová. AOPP podľa jej prezidentky chce, aby sa pacient dostal k adekvátnej liečbe a mal právo na život.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk