Havarijné poistenie má význam, kým všeobecná hodnota vozidla je vyššia ako zaplatené poistné

Na starších vozidlách v prípade totálnej škody alebo odcudzenia postupne klesá možná výška náhrady zo strany poisťovne.


Havarijné poistenie je vhodné pre každého držiteľa motorového vozidla, ktorý chce ochraňovať svoj majetok voči rôznym rizikám. Avšak jednoznačná odpoveď, dokedy sa „oplatí“ havarijne poisťovať automobil, podľa finančných odborníkov neexistuje. "Havarijné poistenie má vždy význam, pokým všeobecná hodnota vozidla je vyššia ako doteraz zaplatené poistné za vozidlo. Ak doteraz zaplatené poistné presahuje to, čo by sme dostali v prípade totálnej škody vozidla, potom už havarijné poistenie nemusí byť rentabilné," povedala pre agentúru SITA špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz Helena Kanderková. No netýka sa to veteránov a vzácnych zberateľských automobilov.

Havarijné poistenie má podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika zmysel vtedy, ak chráni zásadnú hodnotu, typicky v prípade nového auta alebo auta s drahými náhradnými dielmi a cenou servisu. Naopak, pri staršom aute je rozumné podľa neho uvažovať o pripoistení k povinnému poisteniu alebo havarijnom poistení na časovú hodnotu. "Dôvodom je nižšia zostatková hodnota staršieho auta. Nemá zmysel poisťovať si staršie auto na novú hodnotu, pretože reálna škoda nikdy túto hranicu nedosiahne," povedal pre agentúru SITA Búlik.

Vo všeobecnosti je ťažko podľa Búlika určiť jasné limity, odkedy sa odporúča vymeniť havarijné poistenie za pripoistenie. V mnohom to závisí aj od štýlu jazdy a spôsobenej škodovosti. Ak majiteľ auta nespôsobil za posledných desať rokov žiadnu nehodu, je otázne, či má zmysel pripoistiť si toto riziko. "Ale ak parkujete na parkovisku pred panelákom, rozhodne vám stále hrozí vandalizmus, prírodné živly a pri frekventovaných autoznačkách aj vysoké riziko krádeže. V štatistike najviac kradnutých áut totiž vôbec 'nekraľujú' len nové autá, ale aj niekoľkoročné 'jazdenky' populárnych značiek," skonštatoval Búlik.

Časová hodnota motorového vozidla podľa PR manažéra Komunálnej poisťovne Dalibora Mihalkina postupne klesá. Preto na starších vozidlách v prípade totálnej škody alebo odcudzenia postupne klesá možná výška náhrady zo strany poisťovne. "V prípade záujmu klienta o zafixovanie poistnej sumy na dlhšie obdobie, napríklad na päť rokov, je možné dojednať pripoistenie GAP," povedal Mihalkin. Ide o poistenie finančnej straty. V prípade totálnej škody na vozidle alebo krádeže klient dostane nie zostatkovú či trhovú cenu vozidla, ale sumu, ktorú klient zaplatil u predajcu.
 

Vyberáme z poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk