Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia spôsobujú každý rok problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice, ktoré zasiahli aj európske letoviská spôsobili obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.

 
Vzhľadom na nestabilné počasie a hroziace živelné udalosti v obľúbených dovolenkových destináciách, je vhodné pred vycestovaním uzatvoriť cestovné poistenie s komplexným krytím. Pokryje vám liečebné náklady pri úraze a chorobe, zachraňovacie a vyslobodzovacie náklady aj stratu či poškodenie batožiny. Pre prípad akýchkoľvek nepredvídateľných udalostí odporúčame, aby si dovolenkári pred vycestovaním poistili aj Storno poplatkov a Prerušenie cesty.
 

Ako vám bude cestovné poistenie nápomocné?

  • kedykoľvek môžete volať asistenčnú službu
  • zabezpečia vám odvoz do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia, prípadne repatriáciu na Slovensko
  • asistenčná služba poisťovne vám v prípade ohrozenia pomôže v zabezpečení prepravy späť domov
  • pomôže aj pri hospitalizácii, poskytne právnu pomoc či pomoc pri pátraní,
V prípade živelnej pohromy v mieste pobytu musíte dodržiavať pokyny miestnych úradov, polície a záchranných zložiek. Ak vaše cestovné poistenie zahŕňa aj poistenie Storna a Prerušenie cesty, kontaktujte asistenčnú službu a odsúhlaste si predčasný návrat. Viac sme o tom písali v článkoch: V ktorých situáciach vám pomôže poistenie storna? a Ako je to s predčasným návratom.

„Ak aj ministerstvo zatiaľ oficiálne cestovné odporúčanie na danú oblasť nevydalo a klient sa cíti ohrozený, asistenčná služba poisťovne môže v závislosti od vážnosti situácie rozhodnúť o prevoze do vlasti aj skôr,“ hovorí odbormíčka na cestovné poistenie z UNIQA.

Pred vycestovaním

Pred vycestovaním môžete stornovať zájazd aj z dôvodu živelnej pohromy v cieľovej destinácii. Musí však existovať oficiálne vyhlásenie MZV a EZ SR k necestovaniu do danej krajiny/oblasti alebo k jej opusteniu.

V každom prípade by mali ľudia pred vycestovaním resp. počas pobytu v krajine, ktorú zasiahla mimoriadna živelná pohroma, sledovať stránku MZV a EZ SR, ktoré vydáva cestovné odporúčania. „Ak je pre danú krajinu vyhlásený stupeň rizika č. 4, teda necestovať do takejto krajiny alebo ju opustiť a poistený by napriek tomuto varovaniu do krajiny vycestoval alebo ju odmietal opustiť, zotrvával v nej a utrpel by škody, nie je poistením krytý,“ upozorňuje odborníčka.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk