Na čo by mali pamätať seniori pri plánovaní dovolenky?

Aktivita a oddych vo vyššom veku sú zaiste skvelé veci; pri plánovaní svojej dovolenky by však seniori nemali zopár faktov podceniť. V najbližších dvoch článkoch si o nich povieme bližšie. Čítajte ďalej.




Plánujte podľa svojho zdravotného stavu


„Odporúčame, aby seniori pri plánovaní cesty zobrali do úvahy aj svoj zdravotný stav, prípadne sa poradili so svojím lekárom, a to najmä čo sa týka typu dovolenky, športových aktivít, destinácie či spôsobu prepravy tak, aby si počas cesty skutočne oddýchli a mali pozitívne zážitky bez nepríjemností spôsobených ochorením,“ vraví Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz – Slovenskej poisťovne. Zároveň dodáva, že dnes je veľa seniorov aktívnych ešte vo vysokom veku a samozrejme, pokiaľ to ich zdravotný stav dovoľuje, nie je problém, aby si cestovanie užívali. „Odporúčame tiež, aby si na cestu zobrali v dostatočnom množstve lieky, ktoré pravidelne užívajú a prípadne mali pri sebe informáciu o týchto liekoch a chorobách, na ktoré sa liečia v prípade, že by museli byť v zahraničí ošetrení, čo je pre ošetrujúceho lekára dôležitá informácia.“

Na obmedzenia myslite vopred


„Upozorňujeme, že existujú určité obmedzenia plnenia v prípade chorôb, ktoré existovali v čase uzatvárania poistenia a v období 12 mesiacov predtým vyžadovali hospitalizáciu alebo sa zhoršovali, aj keď akútne ošetrenie je aj v tomto prípade kryté,“ vraví ďalej Helena Kanderková. Zároveň opisuje, ako môže neodhadnutie vlastného zdravotného stavu skončiť: „Mali sme klienta, ktorý napriek ťažkej cukrovke išiel na autobusový zájazd do južného Talianska, čo znamenalo veľa hodín sedenia v autobuse. Tento prípad mal, žiaľ, tragické následky.“

Len na európsky preukaz sa radšej nespoliehajte


„Pri pobyte v zahraničí je vhodné, nielen v prípade seniorov, uzatvoriť predovšetkým poistenie liečebných nákladov v zahraničí. Medzinárodný európsky preukaz zdravotného poistenia, na ktorý sa turisti bez komerčného cestovného poistenia spoliehajú, postačuje len v prípadoch, keď potrebujete zdravotnú pomoc v akútnych prípadoch, a to len na území Európy,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa Kooperativy s tým, že ošetrenie bude poskytnuté v štátnych zdravotníckych zariadeniach a hradené do výšky, ktorú by uhradila zdravotná poisťovňa daného štátu, t.j. za rovnakých podmienok, ako pre domácich poistencov.

Neuzatvorili ste komerčné poistenie? Je lepšie sa preventívne informovať


„Pred dovolenkou, na ktorú klient ide iba s preukazom bez komerčného cestovného poistenia, odporúčame preveriť si, kde je najbližšie štátne zdravotné zariadenie – nemocnica alebo pohotovosť, a v akej je kvalite,“ hovorí ďalej Nosková Illášová. „Napríklad v horúčkach hľadať priamo na mieste štátne zariadenie môže byť zdĺhavé, najbližšie zariadenie môže byť neštátne a náklady na dovolenku zbytočne stúpnu,“ vysvetľuje s tým, že takéto situácie pomáha riešiť práve cestovné poistenie, ktoré pokrýva všetky náklady spojené s ošetrením alebo hospitalizáciou bez spoluúčasti poisteného.

Čo pokryje zdravotné poistenie a čo všetko treba urobiť, ak nastane zhoršenie zdravotného stavu či úraz? O tom si povieme v nasledujúcom článku.

Vyberáme z poistovne.sk

918_nemocnicabory3-redakcia

Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023

Tieto nemocnice hodnotia pacienti ako najlepšie.
27.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Najlepšie nemocnice na Slovensku za rok 2023
man-with-glasses-driving

10 najlepších autoservisov za rok 2023

Toto sú najlepšie autoservisy na Slovensku. Poznáte ich?
25.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o 10 najlepších autoservisov za rok 2023
60878

Aké doklady potrebujem pre poisťovňu pri hlásení poistnej udalosti?

Pri rôznych typoch škodových udalostí je potrebné predložiť rôzne typy dokladov. Pozrite si praktický prehľad, aké doklady bude poisťovňa od vás vyžadovať.
22.03.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Aké doklady potrebujem pre poisťovňu pri hlásení poistnej udalosti?

Vyberáme z banky.sk