Platnosť STK a emisnej kontroly si pred cestou do Chorvátska treba skontrolovať ešte doma

Ak dostane slovenský vodič v Chorvátsku pokutu za parkovanie, v prípade vyplatenia do troch dní stačí zaplatiť polovicu sumy.


Platnosť STK a emisnej kontroly si pri ceste do Chorvátska treba skontrolovať a vybaviť ešte doma, inak našim turistom hrozia pokuty. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, s touto problematikou sa viackrát stretli slovenskí policajti, ktorí počas leta slúžia v Chorvátsku. V tejto súvislosti polícia adresuje slovenským turistom aj ďalšie odporúčania.

Ak napríklad dostane slovenský vodič v Chorvátsku pokutu za parkovanie, v prípade vyplatenia do troch dní stačí zaplatiť polovicu sumy. Ak pokutu zaplatí do ôsmich dní, tak stačí zaplatiť dve tretiny sumy. Pokutu je možné uhradiť na pošte alebo v banke. Polícia tiež eviduje prípad, keď vodič mal na prednom okne zvnútra clonu proti slnku a parkovací lístok na sedadle, takže dostal pokutu. "Podľa parkovacích podmienok je vodič povinný vyložiť parkovací lístok viditeľne pod čelné sklo vozidla," povedala Baloghová. Polícia tiež upozorňuje že platenie parkovného prostredníctvom mobilného operátora je možné len vtedy, ak si slovenský občan kúpi karty chorvátskych operátorov. "Slovenský operátor takúto službu neposkytuje," uviedla Baloghová.

Pri dopravnej nehode je podľa našej polície potrebné v prvom rade zistiť, či nebol niekto zranený a volať 112, prípadne číslo chorvátskej polície 192. "V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (Zapisnik o očevidu) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo, za správny poplatok 20 chorvátskych kún (HRK)," vysvetlila Baloghová.

V prípade straty dokladov polícia odporúča najskôr skúsiť ich dôkladne pohľadať a potom nahlásiť tamojšej polícii, ktorá za poplatok vydá potvrdenie o strate dokladu. Následne treba kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Záhrebe, ktorý na základe potvrdenia od polície vydá náhradný cestovný doklad, s ktorým je možné cestovať domov. "Na Slovensku treba ísť na oddelenie dokladov na polícii, kde boli pas alebo občiansky preukaz vydané a vybaviť si nové doklady," dodala Baloghová.
 

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla vlani zisk takmer 20 mil. eur

Zdravotná poisťovňa Dôvera uzavrela minulý rok so ziskom 19,95 mil. eur. Poisťovňa z tejto sumy presunie 3,99 mil. eur do rezervného fondu, zvyšok poputuje do nerozdeleného zisku minulých rokov.
28.03.2024
Čítať viac o Zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla vlani zisk takmer 20 mil. eur
UNIZA_SF_1080x1080

Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!

Až 3x vyšší dopyt po absolventoch a 100%-ná zamestnanosť. Strojnícka fakulta UNIZA je miestom, kde sa formuje nasledujúca generácia moderných inžinierov, ktorí menia svet. Ak hľadáš životnú istotu, prelomové študijné odbory a technologických lídrov na slovenskom trhu - je to tvoja jasná voľba.
28.03.2024
Čítať viac o Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!

Cez Veľkú noc sa stali kuriózne poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších.
28.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cez Veľkú noc sa stali kuriózne poistné udalosti

Vyberáme z banky.sk