Poistovne.sk

Platnosť STK a emisnej kontroly si pred cestou do Chorvátska treba skontrolovať ešte doma15.07.2019 (13:30)

Ak dostane slovenský vodič v Chorvátsku pokutu za parkovanie, v prípade vyplatenia do troch dní stačí zaplatiť polovicu sumy.

Platnosť STK a emisnej kontroly si pri ceste do Chorvátska treba skontrolovať a vybaviť ešte doma, inak našim turistom hrozia pokuty. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, s touto problematikou sa viackrát stretli slovenskí policajti, ktorí počas leta slúžia v Chorvátsku. V tejto súvislosti polícia adresuje slovenským turistom aj ďalšie odporúčania.

Ak napríklad dostane slovenský vodič v Chorvátsku pokutu za parkovanie, v prípade vyplatenia do troch dní stačí zaplatiť polovicu sumy. Ak pokutu zaplatí do ôsmich dní, tak stačí zaplatiť dve tretiny sumy. Pokutu je možné uhradiť na pošte alebo v banke. Polícia tiež eviduje prípad, keď vodič mal na prednom okne zvnútra clonu proti slnku a parkovací lístok na sedadle, takže dostal pokutu. "Podľa parkovacích podmienok je vodič povinný vyložiť parkovací lístok viditeľne pod čelné sklo vozidla," povedala Baloghová. Polícia tiež upozorňuje že platenie parkovného prostredníctvom mobilného operátora je možné len vtedy, ak si slovenský občan kúpi karty chorvátskych operátorov. "Slovenský operátor takúto službu neposkytuje," uviedla Baloghová.

Pri dopravnej nehode je podľa našej polície potrebné v prvom rade zistiť, či nebol niekto zranený a volať 112, prípadne číslo chorvátskej polície 192. "V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (Zapisnik o očevidu) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho na príslušnom policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo, za správny poplatok 20 chorvátskych kún (HRK)," vysvetlila Baloghová.

V prípade straty dokladov polícia odporúča najskôr skúsiť ich dôkladne pohľadať a potom nahlásiť tamojšej polícii, ktorá za poplatok vydá potvrdenie o strate dokladu. Následne treba kontaktovať zastupiteľský úrad SR v Záhrebe, ktorý na základe potvrdenia od polície vydá náhradný cestovný doklad, s ktorým je možné cestovať domov. "Na Slovensku treba ísť na oddelenie dokladov na polícii, kde boli pas alebo občiansky preukaz vydané a vybaviť si nové doklady," dodala Baloghová.
 
Zdroj: SITA, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com