Kartička poistenca pre dieťa

Aj keď kartička poistenca nie je občiansky preukaz, stále je to dôležitý doklad, ktorý má svoje pravidlá. Poznáte ich?






Kedy moje dieťa dostane kartičku poistenca?


Dieťa je prvých 60 dní poistené v rovnakej zdravotnej poisťovni ako jeho matka. Na základe tohto poistenia mu je uhrádzaná všetka zdravotná starostlivosť - akútna, plánovaná, aj preventívna. V rámci týchto 60tich dní, majú rodičia povinnosť prihlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne. Zdravotná poisťovňa, ktorú rodičia vyberú dieťaťu nemusí byť rovnaká, akú majú oni. Pri jej výbere sa môžete oprientovať podľa výhod, ktoré poisťovne ponúkajú nad rámec zákona.

Môžeme mať dve kartičky? Jednu ja a druhú manžel?


Oficiálne môže mať každý poistenec iba jednu kartičku. V dnešnej dobe okrem plastovej kartičky poistenca môžete mať aj jej elektronickú verziu, ktorá je dostupná v mobilnej aplikácii zdravotnej poisťovne. Ďalším riešením je fotokópia, ktorú môžete dať starým rodičom či triednej učiteľke, ak by museli vziať vaše dieťa na pohotovosť.

Má mať kartičku pri sebe dieťa alebo ju mám nosiť ja?


Rodič je zodpovedný zákonný zástupca dieťaťa kým dovŕši plnoletosť. Bez prítomnosti rodiča by lekár nemal dieťa ani ošetriť. Taktiež deti si neuvedomujú dôležitosť dokladu (kartičky poistenca) a ľahko ju môžu stratiť, či niekam zapatrošiť. Preto je praktickejšie, aby kartičku poistenca nosil pri sebe rodič.

Bývame v pohraničnej oblasti – čo s poistením dieťaťa?


Poisťovne vydávajú kombinované kartičky poistenca, z jednej strany je slovenská verzia, z druhej strany je európsky preukaz zdravotného poistenia. Európsky preukaz zdravotného poistenia môžete použiť aj v zahraničnej štátnej nemocnici, v akútnom zdravotnom stave. Európsky preukaz zdravotného poistenia neplatí v súkromných nemocniciach.

Ak bývate v pohraničnej oblasti, nie je na škodu zvážiť aj celoročné cestovné poistenie, prípadne vystavenie nárokového dokladu.

Čo je to nárokový doklad a ako funguje? Môže ho mať aj dieťa?


Ide o doklad s označením E106, ktorý sa vystaví na žiadosť poistenca, ktorý pracuje alebo je živnostník na SR, ale žije v inom členskom štáte EÚ.

Príklad - slovenský občan pracuje v Bratislave, ale dom má v Kittsee, kde má nahlásený aj trvalý pobyt. Na základe zárobkovej činnosti musí byť zdravotne poistený na Slovensku, avšak, keďže reálne býva v inom členskom štáte, na to, aby v tomto štáte mohol čerpať plnú zdravotnú starostlivosť, slovenská zdravotná poisťovňa mu vystaví doklad E106, ktorý si zaregistruje v rakúskej zdravotnej poisťovni. Vďaka nemu môže čerpať zdravotnú starostlivosť v Rakúsku na náklady slovenskej zdravotnej poisťovne.

Do formulára S1 – E106 môžu byť dopísaní aj jeho nezaopatrení rodinní príslušníci, ktorí s ním žijú v Rakúsku. Teda aj jeho deti a manželka, ktorá nie je zárobkovo činná.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk