Medziročný rast cien sa vo februári mierne zrýchlil14.03.2019 (10:15)

Inflácia na medziročnej báze dosiahla v druhom mesiaci tohto roka 2,3 %.

Rast spotrebiteľských cien vo februári sa mierne zrýchlil. Medziročná inflácia dosiahla 2,3 %, kým v januári bola o 0,1 percentuálneho bodu pomalšia. Medzimesačne pritom ceny vo februári oproti januáru stúpli o 0,2 %, oproti silnému 1,1-percentnému medzimesačnému rastu z januára. Informoval o tom Štatistický úrad SR (ŠÚ).

Na medziročnej báze najrýchlejšie vo februári stúpli ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a ostatné palivá o 4,2 % a v reštauráciách a hoteloch o 3,8 %. Zdraželi však aj rozličné tovary a služby o 3 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 2,5 %, alkoholické nápoje a tabak o 2,4 %, zdravotníctvo o 2 %, odevy a obuv o 1,6 %, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 1,3 %, vzdelávanie o 0,9 %, pošty a spoje o 0,8 % a rekreácia a kultúra o 0,6 %. Klesli iba ceny v doprave o 2,2 %.

Medzimesačne ceny v doprave naopak rástli najrýchlejšie. Vo februári oproti januáru boli vyššie o 1,1 %. Nasledovali ceny hotelov a reštaurácií s rastom o 0,6 %, ceny v zdravotníctve stúpli o 0,5 % a ceny alkoholických nápojov a tabaku išli nahor o 0,4 %. Vo februári oproti januáru zdraželo aj bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá a rekreácia a kultúra zhodne o 0,2 %, potraviny a nealkoholické nápoje a rozličné tovary a služby zhodne o 0,1 %. Na druhej strane klesli ceny odevov a obuvi o 0,9 %. Na januárovej úrovni zostali ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácnosti, pošty a spoje a za vzdelávanie.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, vo februári dosiahla 1,9 %, pritom v januári predstavovala rovnako 1,9 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla vo februári 1,7 %. V januári bola na úrovni 1,9 %. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia vo februári na úrovni 0,2 % a čistá inflácia bola rovnako na úrovni 0,2 %.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia


Sponzorované odkazy