Študenti a zdravotné poistenie. Aké sú vaše povinnosti?

Ste študent a chcete si ujasniť, ako je to so zdravotným poistením? Ukončili ste štúdium alebo ste ho prerušili? Aké budete mať povinnosti voči zdravotnej poisťovni? Kedy sa treba prihlásiť, ak sa vám nepodarilo ihneď zamestnať? Môže sa, samozrejme, stať i to, že na prvýkrát neurobíte štátnice. Pozrieme sa na to, ako treba v uvedených prípadoch postupovať.


Zdravotnej poisťovni sa musíte prihlásiť sami

Samozrejme, po ukončení štúdia sa každý snaží čím skôr si nájsť prácu, nie vždy sa to však podarí tak rýchlo, ako by sme chceli. Čo v takomto prípade robiť? „Ak sa absolvent po skončení školy nezamestná, nezačne vykonávať samostatne zárobkovú činnosť alebo zaňho nie je platiteľom poistného štát, musí sa v zdravotnej poisťovni prihlásiť ako samoplatiteľ poistného (musí začať platiť poistné sám),“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ak nemáte potrebné informácie, je pomerne ľahké ich získať – stačí si dôkladne pozrieť webové stránky našich zdravotných poisťovní, navštíviť ktorúkoľvek z ich pobočiek alebo zavolať na infolinku, kde vám ochotne poradia.

Ak sa rozhodnete stať sa samoplatiteľom, povinnosť informovať vašu zdravotnú poisťovňu je na vašej strane. „V prípade, že sa v zdravotnej poisťovni prihlasuje ako samoplatiteľ poistného, tuto skutočnosť musí zdravotnej poisťovni oznámiť do 8. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nastal vznik platiteľa poistného,“ vysvetľuje ďalej Vasilenková.

lista Neprehliadnite

Čo v prípade neurobenia štátnic či pri prerušení štúdia?

Tiež sme zisťovali, čo treba robiť v prípade neurobenia štátnic či pri prerušení štúdia. Musíte sa aj vtedy prihlásiť ako samoplatcovia, ak nechcete ísť na úrad práce? „Táto povinnosť platí aj pre študentov, ktorí neurobia štátnice alebo prerušia štúdium, ak sa nezamestnajú, nezačnú podnikať alebo nie je za nich platiteľom poistného štát,“ hovorí Vasilenková.

Máte povinnosť platiť si zdravotné poistenie a nerobíte tak?

Ak ste poistencom štátu, teda napríklad dôchodca, nezamestnaný, matka na materskej, študent alebo nezaopatrené dieťa, poistné za vás platí štát. V prípade, že sa vás to netýka (napríklad po ukončení štúdia, ak nie ste prihlásený na úrade práce), dajte si pozor, aby ste túto povinnosť nezanedbali. Nečakalo by vás nič dobré. Ocitnete sa v Zozname dlžníkov, stratíte nárok na úhradu odkladnej zdravotnej starostlivosti (zabudnite na plánovanú operáciu či kúpeľnú liečbu) a nemáte právo prakticky na nič, čo sa netýka akútnej situácie. Ignorovať nedoplatky nepomôže, takáto situácia sa môže skončiť aj exekúciou. Ak si hľadáte svoje prvé zamestnanie, v neposlednom rade treba myslieť aj na to, že rozhodne nevyzerá dobre, ak si vás potenciálny zamestnávateľ bude chcieť „preveriť“ a nájde vaše meno na spomínanom Zozname dlžníkov.

Lista Odporucame

Dajte sa dôkladne poučiť

Čerství absolventi štúdia, ktorí sa rozhodnú začať podnikať, sa potrebujú zorientovať v základných povinnostiach, lebo problémy môžu vzniknúť aj banálnym spôsobom – napríklad tým, že sa pomýlite pri uvádzaní údajov, na základe ktorých sa platby priraďujú. Tam je potrebná zvýšená opatrnosť. Pri platbe dôkladne kontrolujte variabilné číslo, špecifické číslo a číslo účtu. Mnohokrát totiž problémy nevznikajú zámerne, ale na základe obyčajnej nepozornosti.

Vyberáme z Poistovne.sk

redakcia-nehoda1

Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac

Účet za škody bol vyšší vo všetkých segmentoch, najviac zaplatila Allianz opäť za škody na vozidlách. V privátnom majetku riešila Allianz veľké požiare, jeden za 440-tisíc, ďalší za 161-tisíc eur. Za onkologické úmrtie vyplatila Allianz pozostalým 200-tisíc eur.
30.01.2023
Čítať viac o Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Vyberáme z banky.sk