Dávku v nezamestnanosti dostávalo za desať mesiacov priemerne 32,8 tisíca osôb03.12.2018 (10:00)

Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška išlo o nárast o 646 poberateľov tejto dávky. 

Sociálna poisťovňa vyplatila v januári až októbri tohto roka dávku v nezamestnanosti priemerne mesačne 32,8 tisíca osobám. Oproti rovnakému obdobiu vlaňajška išlo o nárast o 646 poberateľov tejto dávky. Najviac ľudí pritom dostávalo nezamestnaneckú dávku v októbri tohto roka, a to 36,2 tisíca. Naopak, najmenší počet poberateľov dávky poisťovňa počas desiatich mesiacov tohto roka zaznamenala v januári, keď dávku v nezamestnanosti dostalo 29,9 tisíca osôb. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Rozpočet poisťovne v tomto roku počíta s tým, že dávku v nezamestnanosti bude dostávať priemerne 30,5 tisíca osôb.

Od začiatku tohto roka sa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti zmiernili. Kým do konca vlaňajška bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku tohto roka sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Takéto miernejšie pravidlá pritom už v minulom roku platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Polepšili si aj zamestnanci so zmluvou na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti. Ešte v minulom roku totiž mali tieto dve skupiny poistencov nárok na dávku v nezamestnanosti najviac štyri mesiace, od januára tohto roka dávku v nezamestnanosti dostávajú najviac šesť mesiacov. V maximálnej dĺžke obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti sa tak dostali na úroveň zamestnancov, ktorí pracujú na neurčitý čas.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák


Sponzorované odkazy