Ľudia narodení v roku 1957 budú mať budúci rok nárok na penziu v 62,5 roku

Penzijný vek na rok 2019 stanovuje novela zákona o sociálnom poistení.


Od začiatku budúceho roka sa bude dôchodkový vek 62,5 roka vzťahovať na poistencov, ktorí sa narodili po 31. decembri 1956. Ako informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder, penzijný vek na rok 2019 stanovuje novela zákona o sociálnom poistení. "Dôchodkový vek podľa novej právnej úpravy ako prví dosiahnu poistenci narodení v roku 1957, a to dovŕšením 62 rokov a šiestich kalendárnych mesiacov," uviedol.

Predĺženie dôchodkového veku sa podľa Višvádera naďalej nevzťahuje na poistencov, ktorým súčasná právna úprava umožnila zachovať znížený dôchodkový vek. Ide o poistencov, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, I. alebo II. kategórii funkcií a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí. "Znížený dôchodkový vek im zostáva zachovaný aj podľa novej právnej úpravy," informoval. Do I. pracovnej kategórie patria napríklad práce v baníctve, v jadrových elektrárňach, či v ťažobnom priemysle. V I. alebo II. kategórii funkcií sú policajti a vojaci.

Vek odchodu do dôchodku na Slovensku bude známy päť rokov dopredu a bude sa stanovovať na roky a mesiace. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od poslancov NR SR za Most-Híd, ktorú v polovici septembra schválil parlament. V budúcom roku tak bude platiť penzijný vek 62 rokov a šesť mesiacov. Penzisti tak pôjdu v budúcom roku do dôchodku o trocha skôr, ako pôvodne mali, keďže podľa opatrenia ministerstva práce a sociálnych vecí sa mal dôchodkový vek na budúci rok predĺžiť na 62 rokov a 202 dní, čo je zhruba 6,6 mesiaca. Toto opatrenie však rezort práce v tomto roku podľa schválenej novely zákona nevydá.

V rokoch 2020 až 2023 sa dôchodkový vek podľa schválenej novely každoročne zvýši o dva mesiace. V roku 2023 tak penzisti pôjdu do dôchodku v 63 rokoch a dvoch mesiacoch. Už v budúcom roku sa pritom určí vek odchodu do dôchodku na rok 2024, a to podľa vývoja strednej dĺžky dožitia tej časti populácie, ktorá sa dožíva dôchodkového veku.

Parlament ešte v roku 2012 za vlády Roberta Fica schválil mechanizmus, podľa ktorého sa od roku 2017 automaticky zvyšuje vek odchodu do dôchodku podľa strednej dĺžky dožitia. V tomto roku tak idú ľudia do dôchodku v 62 rokoch a 139 dňoch.
 

Vyberáme z poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk