Zlodeji našli novú techniku. Do bytov sa vlámali cez priezorníky

Chceli ušetriť na bezpečnostných dverách a doplatili na to. Zlodeji na východnom Slovensku objavili novú techniku, ako sa vlámať do bytov či domov cez falošné bezpečnostné dvere. Tri rodiny v Prešovskom kraji počas leta vykradli cez vymontovaný priezorník, ľudovo povedané „kukátko“. Zlodeji pritom nezanechali na dverách takmer žiadne poškodenie. Spoločným menovateľom bol jeden typ dverí – lacné, čínske a bez bezpečnostných certifikátov.


Papier namiesto ocele


„Tieto dvere zaostávajú za štandardnou kvalitou bezpečnostných dverí svojou konštrukciou, technickým prevedením aj funkčnosťou. Odborník so skúsenosťami vidí rozdiel už na prvý pohľad, podľa dizajnu je jasné, že ide o lacnú napodobeninu bezpečnostných dverí, ktoré sa sem dovážajú z Ázie alebo z Poľska,“
hovorí bezpečnostný analytik spoločnosti SHERLOCK, ASSA ABLOY, Juraj Hroš.

Rozdielov, medzi skutočnými bezpečnostnými dverami a tými falošnými, je viacero. Zásadná je konštrukcia dverí. Tie falošné sú väčšinou vyplnené tzv. voštinou, čo je papierová vložka poskladaná do medového plátu, ktorá sa využíva pri interiérových dverách. Skutočné bezpečnostné dvere majú oceľové jadro, oceľové rám a oceľové výstuhy. „Pravé bezpečnostné dvere majú konštrukciu prepracovanú tak, že sa zlodej cez otvor vymontovaného priezorníka nedostane k mechanizmom otvárania,“ vysvetľuje Hroš. Dôležitým prvkom pri bezpečnosti sú aj zárubne. Niektorí majstri pri osádzaní nepoužívajú betón, ale penovú zmes, čo je neklamný znak toho, že nejde o skutočné bezpečnostné dvere. Pri montáži je potrebné dôkladné kotvenie a zaliatie betónom.
 
lista Neprehliadnite

Zmiernenie materiálnych škôd a pocit bezpečia


V neposlednom rade si treba od predajcu pýtať aj certifikát EÚ, ktorý musí obsahovať viaceré dôležité údaje, ako napríklad evidenčné číslo, označenie výrobcu či uvedenie bezpečnostnej triedy podľa normy EN 1627. Nenechajte sa tiež nachytať na cudzojazyčné certifikáty, ktoré môžu hovoriť o úplne inom výrobku. Seriózny predajca poskytne certifikát v slovenskom alebo českom jazyku a k nákupu bezpečnostných dverí ponúka aj kvalitný pozáručný i non-stop havarijný servis. Ten budete potrebovať napríklad pri strate kľúčov alebo, ak sa nechtiac zabuchnete.


Konštrukcia dverí a konštrukcia zárubne_BD Sherlock
Ilustračný obrázok, Zdroj: Groupama

„Falošné bezpečnostné dvere váš domov dostatočne neochránia. Často sa potom stáva, že ak klientov takto vykradnú, okrem materiálnych škôd prídu aj o pocit bezpečia, keď vedia, že im niekto chodil po domácnosti a prehrabával sa im vo veciach. Našťastie, poisťovňa vám pomôže aspoň pri zmiernení tých materiálnych škôd, znovuzískať pocit bezpečia bude o niečo ťažšie,“ vysvetľuje hovorkyňa poisťovne Groupama, Martina Cvachová. Čo ale robiť, ak vás už vykradli a vy si pri vchádzaní do domu nájdete otvorené dvere? Zachovajte chladnú hlavu a v každom prípade volajte políciu. Okrem zaistenia bezpečnosti vám záznam o krádeži od polície zároveň pomôže aj pri vybavovaní škodovej udalosti v poisťovni.
Groupama je na slovenskom poistnom trhu prítomná od 1. januára 2009. V súčasnosti pôsobí ako pobočka maďarskej poisťovne Groupama Biztosító Zrt. Na Slovensku sú produkty Groupama dostupné vo vlastných klientskych centrách, pobočkách OTP Banky Slovensko, a. s. a v maklérskej sieti, resp. u partnerov poisťovateľa.

PR servis


Vyberáme z poistovne.sk

dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur
redakcia-letisko

Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

UNIQA pripomína, že vzhľadom na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku vojnového konfliktu, nie je možné klientom cestujúcim do týchto krajín garantovať zaistenie asistenčných služieb. Z tohoto dôvodu cestovné poistenie pre dane krajiny nie je účinné.
15.04.2024
Čítať viac o Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

Vyberáme z banky.sk