Téma: Zdravotné poistenie
Otázka:

Včera v lekárni si staršia pani pýtala na recept nejakú masť na očný herpes. Lekárnik jej však oznámil, že táto masť je na Slovensku nedostupná a môže si ju ísť kúpiť do Rakúska. Je to vôbec možné že lieky stále nie sú dostupné?

Odpoveď:
Pokiaľ liek nie je na Slovensku registrovaný, nemôže sa na Slovensko dovážať (to je prípad aj masti na očný herpes - na Slovensku nie je žiadna takáto masť registrovaná).

Zdravotná poisťovňa nemá vplyv na dostupnosť liekov na trhu. Registrované a kategorizované lieky má podľa zákona č. 362/2011 Z. z. o liekoch a zdravotníckych pomôckach povinnosť zabezpečiť cez veľkodistribútora a lekáreň držiteľ registrácie lieku - výrobca. V prípade, že výrobca vie, že napríklad z dôvodu zmeny výroby dôjde k výpadku lieku, musí to vopred zahlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liekov. V prípade, že je liek nedostupný a výrobca si nesplnil túto oznamovaciu povinnosť, hrozia mu vysoké sankcie (dostupnosť lieku do veľkej miery ovplyvňuje komerčný potenciál lieku a je na rozhodnutí výrobcu, či bude liek registrovaný/kategorizovaný a dostupný pre slovenský trh).

 
Odpovedal: Matej Neumann (06.09.2018)
Späť

Vyberáme z banky.sk