Poistovne.sk

Prístup k individuálnemu účtu poistenca Sociálnej poisťovne už má takmer 60 tisíc osôb15.05.2018 (18:00)

Poistenci si tak môžu bez návštevy pobočky zistiť, či ich súčasný alebo bývalý zamestnávateľ prihlásil alebo odhlásil z registra Sociálnej poisťovne, ako aj výšku vymeriavacích základov, z ktorých mu mal povinnosť odviesť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia.Bezplatný online prístup k individuálnemu účtu poistenca má prostredníctvom tzv. grid karty už 58 812 poistencov Sociálnej poisťovne. Ako ďalej informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, poistenci si tak môžu z pohodlia domova bez návštevy pobočky zistiť, či ich súčasný alebo bývalý zamestnávateľ prihlásil alebo odhlásil z registra Sociálnej poisťovne, ako aj výšku vymeriavacích základov, z ktorých mu mal povinnosť odviesť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia. Sociálna poisťovňa sprístupňuje informácie za predchádzajúci kalendárny rok vždy po 30. apríli. Poistenci sa tak v súčasnosti dostanú k údajom za kalendárny rok 2017 a aj roky predchádzajúce, najskôr od roku 2004.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

"Rovnako si to môžu zistiť aj živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré navyše môžu získať elektronický prístup aj k službe Saldokonto a overiť si tak priebežne počas celého roka, bez osobnej návštevy pobočky, či a v akej výške odvádzajú poistné na sociálne poistenie, resp. v akej výške majú preplatok či nedoplatok," uviedol Višváder.

Na to, aby poistenec získal prístupové práva k individuálnemu účtu poistenca, či k saldokontu pre SZČO, stačí osobne navštíviť ktorúkoľvek pobočku Sociálnej poisťovne a požiadať o podpísanie dohody o elektronickej komunikácii a o pridelenie grid karty, ktorá slúži na autentifikáciu a autorizáciu prístupu do elektronických služieb Sociálnej poisťovne. Pri podpisovaní dohody a preberaní grid karty je potrebné preukázať sa platným preukazom totožnosti.

 

Zdroj: SITA, Foto: redakcia