Ako vybrať autosedačku pre dieťa?

Aké sú najnovšie trendy v bezpečnosti detských autosedačiek? Čítajte ďalej, dozviete sa.

 




Sedenie v protismere jazdy do vyššieho veku, jednoduchšia inštalácia či podsedák povinne so zabudovaným operadlom pre staršie deti. Najnovšie poznatky za posledné roky pomáhajú zvýšiť bezpečnosť detí počas jazdy.

Experti z oblasti vývoja detských zádržných systémov sa dlhé roky zhodujú na odporúčaní, aby deti sedeli v aute v protismere jazdy tak dlho, ako je to len možné. Rodičia však často upúšťajú príliš skoro od tohto bezpečnejšieho spôsobu prepravy. Pútanie v protismere lepšie chráni pri dopravných nehodách hlavu, krk a životne dôležité orgány dieťaťa.

Lista Odporucame

Aktuálne štúdie o bezpečnosti zohľadňuje najnovšia norma ECE R129, ktorá sa ešte stále vyvíja a prináša zmeny v troch fázach. Jej prvá fáza platí v Európskej únii už od roku 2013 a je známa pod názvom i-Size. Okrem iného prikazuje pútanie detí v protismere jazdy do vyššieho veku než doteraz, až do ich 15 mesiacov. Popri tejto norme je však paralelne v platnosti aj staršia norma, ECE R44/04, ktorá umožňuje sedenie v smere jazdy od váhy dieťaťa 9 kilogramov, čo zodpovedá približne jeho deviatim mesiacom. Keďže je dovolené predávať sedačky podľa oboch noriem, je na rozhodnutí spotrebiteľov, ktorými pravidlami sa budú riadiť. „Pri kúpe sedačky by si kupujúci mali prezrieť jej kontrolný štítok, kde je uvedené, ktorú normu daný model spĺňa,“ radí prevádzkový riaditeľ TÜV SÜD Slovakia Martin Tichý. Časom by mala nová norma nahradiť starú, no dátum nie je stanovený.

Sedačky podľa novej normy ECE R129 musia byť zároveň povinne vybavené systémom Isofix, a teda sa dajú používať iba v autách s Isofixom alebo s označením i-Size. Výhodou je, že sa inštalujú do úchytiek v sedadlách pripevnených priamo ku karosérii auta. Isofix podľa Martina Tichého znižuje aj riziko nesprávnej montáže, čo pri sedačkách bez Isofixu býva veľmi častým problémom. Ďalšie chyby rodičov sú napríklad nesprávne upínanie pásom, zle nastavená výška opierky, či montážne chyby pri "rastúcich" sedačkách.

lista Neprehliadnite

Ako je to s podsedákmi?


Druhá fáza novej normy ECE R129 začala platiť v lete minulého roka a venuje sa sedačkám pre staršie deti nad 100/105 centimetrov do 135/150 centimetrov. Najväčšiu zmenu prináša pre takzvané podsedáky. Certifikát po novom získajú iba tie, ktoré sa vyrábajú so zabudovanou opierkou chrbta.
Vývojom v tejto oblasti prešla aj staršia norma ECE R44/04, ktorá od vlaňajška zúžila používanie podsedákov bez opierky chrbta iba na sedačky zo skupiny III, teda pre deti nad 22 kilogramov a 125 centimetrov.
V závislosti od krajiny je používanie sedačiek povinné do výšky dieťaťa 135 alebo 150 centimetrov, prípadne v kombinácii s váhou a vekom dieťaťa. Na Slovensku platí hranica 150 centimetrov.


Nástrahy sedačiek z druhej ruky


Aj keď v obchodoch ponúkajú veľké množstvo autosedačiek, všetky z nich by mali spĺňať starú alebo novú normu. Do rizika sa spotrebitelia dostávajú, ak kupujú autosedačku z druhej ruky. „Rodičia neváhajú nakupovať detské sedačky v bazároch, staré, použité. Argumentujú si, že budú jazdiť opatrne, pomaly, len na krátke trasy ... Štatisticky sa najviac smrteľných nehôd stane v okruhu pár kilometrov od výjazdu vozidla, kedy ešte nie sme pripútaní, telefonujeme a podobne,“ upozorňuje Tichý. Na prvý pohľad kupujúci nemá šancu spoznať skutočný stav použitej sedačky, a už vôbec nie z fotiek na internete. Autosedačka môže mať za sebou dopravnú nehodu, pri ktorej vznikli drobné praskliny plastových rebier, a tým pádom už prestali plniť svoju ochrannú úlohu.

Odporúčania pri výbere správnej autosedačky:

- výhradne nepoužité sedačky, respektíve sedačky s jasnou históriou;
- také, ktoré majú úchyty Isofix, v prípade možností aj s podpernou nohou;
- sú konštruované na určitú váhu, respektíve výšku dieťaťa;
- umožnia pútať dieťa v protismernej polohe tak dlho, ako to bude možné.


 

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla vlani zisk takmer 20 mil. eur

Zdravotná poisťovňa Dôvera uzavrela minulý rok so ziskom 19,95 mil. eur. Poisťovňa z tejto sumy presunie 3,99 mil. eur do rezervného fondu, zvyšok poputuje do nerozdeleného zisku minulých rokov.
28.03.2024
Čítať viac o Zdravotná poisťovňa Dôvera dosiahla vlani zisk takmer 20 mil. eur
UNIZA_SF_1080x1080

Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!

Až 3x vyšší dopyt po absolventoch a 100%-ná zamestnanosť. Strojnícka fakulta UNIZA je miestom, kde sa formuje nasledujúca generácia moderných inžinierov, ktorí menia svet. Ak hľadáš životnú istotu, prelomové študijné odbory a technologických lídrov na slovenskom trhu - je to tvoja jasná voľba.
28.03.2024
Čítať viac o Kam na výšku? Najžiadanejší vysokoškolský odbor na trhu práce môžeš študovať aj na Slovensku!

Cez Veľkú noc sa stali kuriózne poistné udalosti

Aj keď tretina Slovákov Veľkú noc neoslavuje, počas Veľkej noci sa poisťovne stretávajú s nezvyčajnými poistnými udalosťami. Prinášame vám výber tých najlepších.
28.03.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Cez Veľkú noc sa stali kuriózne poistné udalosti

Vyberáme z banky.sk