Cezhraničná spolupráca medzi nemocnicami bude prínosom pre pacientov08.02.2018 (19:00)

Projekt spolupráce v oblasti teleradiológie medzi cezhraničnými nemocnicami v Kráľovskom Chlmci a Miškovci bude stáť vyše 430 000 eur.


Nemocnice v Kráľovskom Chlmci a župná nemocnica maďarskom Miškovci začali realizovať projekt cezhraničnej spolupráce Vytvorenie možnosti spolupráce v oblasti telerádiológie. Projekt realizujú v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika-Maďarsko. Celkový rozpočet je 430 128 eur, z ktorého 365 508 eur je príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Informoval o tom projektový manažér Gabriel Kiss.

V rámci projektu nemocnice obstarajú hardvér a softvér pre telerádiológiu - prenos dát - medzi oboma pracoviskami. Napojením CT prístroja, mamografu či sonografu je možná konzultácia nálezov na diaľku. "Telerádiológia a zároveň telekonzultácia umožní, aby cestoval nález, nie pacient. Hlavný prínos pocítia pacienti, ktorí budú mať k dispozícií vyhodnotené výsledky vyšetrení rýchlejšie, bez zbytočného cestovania,“ konštatovala riaditeľka Nemocnice s poliklinikou n.o. Kráľovský Chlmec Klára Hencelová.

Ako informoval Kiss, nemocnica v Kráľovskom Chlmci kupuje v súčasnosti CT. Bude napojené, rovnako ako ďalšie prístroje na systém prenosu dát medzi obomi nemocnicami. Lekári z Kráľovského Chlmca budú mať možnosť prenášať napríklad CT snímky i iné digitalizované dáta a na diaľku konzultovať s lekármi župnej nemocnice v Miškovci, ktorá má viacej odborníkov.

Zástupca riaditeľa Župnej univerzitnej nemocnice v Miškovci István Tóth vyslovil presvedčenie, že „výsledkom snaženia odborníkov partnerských nemocníc bude posilnená odborná podpora medzi partnermi a kvalita diagnostiky, umožní sa odborná konzultácia, spolupráca, a zvýši sa využiteľnosť rádiologických kapacít a technológií“.

Ukončenie projektu, ako aj spustenie fungovania telerádiológie medzi nemocnicami sa predpokladá koncom októbra 2018.
 

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

 


Zdroj: SITA, Foto: redakcia


Sponzorované odkazy