Poistenci štátu by mali byť poistení vo VšZP, navrhuje OĽaNO10.10.2017 (16:30)

AK štát za niekoho platí, mal by mať podľa poslancov hnutia OĽaNO právo určiť, v ktorej poisťovni tento poistenec bude poistený.
Poistenci, za ktorých platí odvody štát, by mali byť poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP). Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslancov hnutia OĽaNO Alana Suchánka, Eduarda Hegera a Maroša Krajčího k novele zákona o zdravotnom poistení. "Pretože, keď štát za niekoho platí, mal by mať právo určiť, v ktorej poisťovni tento poistenec bude poistený," vysvetlil Suchánek na brífingu.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Parlament momentálne diskutuje v druhom čítaní o spomínanej novele. Podľa právnej úpravy sadzba za poistencov štátu sa od 1. novembra do konca tohto roka zvýši na 5,67 %. Do zdravotníctva sa tak ešte v tomto roku dostane 100 miliónov eur. "Zo 100 miliónov eur, ktoré sú adresované všetkým poisťovniam, pretože sa nedá vyčleniť, aby išli peniaze len do Všeobecnej zdravotnej poisťovne za poistencov platených štátom, pretože tí poistenci, ktorí sú poistení v inej ako VšZP, za nich toto poistné platené štátom pôjde do tých dvoch súkromných zdravotných poisťovní," povedal Heger.

Poslanec poukázal na to, že zvýšené prostriedky do VšZP, ktorá je v strate, majú opodstatnenie. Dve súkromné poisťovne však finančné problémy nemajú a podľa Hegera tak dostávajú bonus a navýšenie zisku. "Čo vôbec nie je potrebné. Tento systém tak, ako je nastavený, nie je správny," poznamenal Heger.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia


Sponzorované odkazy