Poistenie batožiny - na čo si treba dať pozor

Nevyhnutnosťou každej jednej dovolenky je batožina. Malá či veľká, príručná či podpalubná, každá môže obsahovať cennosti, o ktoré by ste nechceli prísť. Kedy teda dáva zmysel poisťovať batožinu?




Napríklad keď si do kufra zabalíte drahší fotoaparát či notebook, či keď k svojej dovolenkovej výbave pribalíte surf alebo bicykel. Pri ceste lietadlom – keďže svoju batožinu na niekoľko hodín spustíte z očí, ale aj pri cestovaní autom, ak plánujete počas cesty dlhšie zastávky či výlety a batožinu zatiaľ necháte v kufri auta.

Batožinu si môžete vo väčšine slovenských poisťovní jednoducho pripoistiť v rámci cestovného poistenia. Jej poistením si ochránite osobné veci, cennosti, elektronické (notebook, mobil) a optické prístroje (fotoaparát), či športové náradie.

16 06 batozina

Nie všade vám však tieto veci poistia tak ľahko. V niektorých poisťovniach si športové vybavenie a elektroniku, vrátane fotoaparátov, kamier a počítačov musíte pripoistiť zvlášť. Pozorne čítajte poistné podmienky, aby ste vedeli, čo všetko pokrýva vaše poistenie!


d 1


Aké riziká zahŕňa poistenie

Vo všeobecnosti pripoistenie batožiny chráni vaše veci a vypláca náhradu škody v nasledujúcich prípadoch:

  • krádež, vlámanie, lúpež alebo odcudzenie motorového vozidla;
  • poškodenie, zničenie, strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe alebo v dôsledku ťažkého úrazu či náhleho ochorenia poistného alebo nutnej hospitalizácie;
  • strata celej batožiny odovzdanej prepravcovi (týka sa to najmä leteckých prepravcov).

Čo s meškajúcou batožinou

Okrem straty batožiny, ktorú odovzdáte vášmu leteckému prepravcovi pred odletom, sa vám v lepšom prípade môže stať, že vaše kufre vám letecká spoločnosť dodá oneskorene. Napriek tomu, že batožinu má poistenú i letecký prepravca, zvyčajne vás na letisku odkážu na vašu poisťovňu. Pokiaľ vaša batožina mešká viac ako 6 hodín, poisťovňa vám môže poskytnúť finančnú náhradu výdavkov na nevyhnutné potreby po prílete do zahraničia.

Čo vám poisťovňa nepoistí

Nezabúdajme, že poisťovne poisťovne preplácajú škody pri odcudzení batožiny len vtedy, ak bola prekonaná prekážka. Čiže pokiaľ necháte svoju batožinu bez dozoru či už na lavičke v parku, alebo ju necháte v nezamknutom aute, máte smolu. Taktiež poistenie sa nevzťahuje na vreckové krádeže a krádeže batožiny zo stanu.

Poistné plnenie sa taktiež nebude vzťahovať na ukradnuté:  doklady, cestovné lístky, hotovosť, platobné karty, kľúče, USB kĺúče, CD-čka, predmety zberateľskej hodnoty, okuliare, protézy, zvieratá, potraviny a nápoje.

Na čo nemám zabudnúť?

Ak sa počas letnej dovolenky ocitnete v nepríjemnej situácii, v prvom rade si zachovajte chladnú hlavu. Aby vám poisťovňa vyplatila náhradu za osobné veci, stratu batožiny jej budete musieť patrične doložiť:

1. Pri lúpeži, vlámaní alebo krádeži vášho auta nezabudnite kontaktovať políciu a žiadajte od nich písomný záznam.
2. Pri vzniku škody na batožine v hoteli sa obráťte na prevádzkovateľa zariadenia, ktorý je povinný vám krádež či vlámanie potvrdiť.
3. Pri strate alebo poškodení prepravcom si vyžiadajte potvrdenie o škodovej udalosti od zástupcu prepravcu.

Pokiaľ máte pochybnosti, ako v danej situácii postupovať, neváhajte kontaktovať asistenčnú službu, ktorá vám poskytne potrebné rady. Po návrate z dovolenky by ste mali ihneď kontaktovať poisťovňu, u ktorej máte batožinu poistenú. Doložiť musíte samozrejme aj všetky potrebné doklady.

Ak teda plánujete dovolenku, poriadne si preštudujte, čo všetko máte v rámci batožiny poistené a do akej výšky.

Vyberáme z Poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk