Poplatky v zdravotníctve. Za čo od vás môže lekár pýtať peniaze?

Prečítajte si, čo prepláca zdravotná poisťovňa a čo sa už považuje za nadštandard, ktorý si musíte zaplatiť.







Každému z nás sa už zrejme stalo, že sme u lekára museli vytiahnuť peňaženku kvôli zaplateniu za niečo, čo sme očakávali zadarmo. Od polovice minulého roka však zákon vymedzuje, za čo si poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže pýtať peniaze – týka sa však iba lekárov, ktorí majú uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia.

V minulosti bol problémom najmä fakt, že bežný laik nemal všetky pravidlá takpovediac v malíčku. Ďalšou vecou bolo, že lekári nie vždy mali cenníky služieb vyvesené na viditeľnom mieste so zrozumiteľným vysvetlením, kto, koľko a za čo musí zaplatiť. Stávalo sa teda, že z pacienta boli „vytiahnuté“ peniaze aj v situácii, v ktorej nemal povinnosť platiť.

Ako to funguje teraz?


Zmluvný vs. Nezmluvný lekár


„Zákon č. 577/2004 Z. z. sa vzťahuje predovšetkým na poskytovateľov, s ktorými má zdravotná poisťovňa poistenca uzatvorenú zmluvu. Takýto poskytovateľ nesmie požadovať od poistenca úhradu za zdravotnú starostlivosť, ktorá sa plne uhrádza na základe verejného zdravotného poistenia podľa tohto zákona a nesmie podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti úhradou nad určenú spoluúčasť poistenca.“ uvádza stránka MZ SR.

Za objednávku u zmluvného lekára sa platiť nemá


Ak vás lekár objednáva na vyšetrenie, nemá si čo pýtať za to peniaze. To isté platí pre výmenný lístok k špecialistovi, vypísanie receptu či lekárskeho poukazu. Aj vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu je zadarmo, rovnako aj potvrdenie o návšteve lekára.

Cenník poplatkov musí mať lekár na viditeľnom mieste. Výšku poplatkov stanovuje lekár, ale každá položka by mala byť jasne uvedená tak, aby jej pacient mohol presne porozumieť. Cenníky kontrolujú vyššie územné celky.

Podľa informácií na stránkach Ministerstva zdravotníctva, lekári nemôžu požadovať úhradu za:

  • objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane objednania na konkrétny čas
  • vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu
  • vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu
  • potvrdenie o návšteve lekára alebo iného zdravotníckeho pracovníka
  • výmenný lístok k špecialistovi
  • prednostné ošetrenie
  • pacienti neplatia ani za klimatizáciu v čakárni či za hygienické návleky
     

Za čo si lekár môže pýtať peniaze?

Lekári však môžu požadovať úhradu za výkony, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia - napríklad za potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla, či na zbrojný pas.

Výšku poplatkov stanovuje lekár a cenník týchto poplatkov musí umiestniť na viditeľnom mieste v čakárni. Lekár je povinný vystaviť pacientovi doklad o zaplatení poplatku, pričom na tomto doklade musí byť presná špecifikácia poplatku z cenníka. Cenníky poplatkov zmluvných lekárov kontrolujú VÚC a v prípade pochybenia budú výnosy z pokút príjmom príslušného samosprávneho kraja.

„Nezmluvný“ lekár si poplatky za úkony stanovuje podľa svojho rozhodnutia

Na lekára, ktorý nemá uzatvorenú zmluvu so zdravotnou poisťovňou o poskytovaní zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia, sa tento zákon nevzťahuje – sadzobník poplatkov aj to, za aké úkony si poplatky bude pýtať, sú plne v jeho kompetencii, keďže sa zdravotná starostlivosť uskutočňuje mimo systému zdravotného poistenia. Takýto lekár je však povinný informovať svojich pacientov o tom, že nemá zmluvy so zdravotnými poisťovňami a cenník svojich služieb by tiež mal mať umiestnený na viditeľnom mieste.

Vyberáme z Poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk