Majiteľ „eseročky“ ušetrí na odvodoch

Poistovne.sk zisťovali aký je rozdiel v odvodoch a daniach majiteľa eseročky a živnostníka.








Ak by ste sa chceli vyhnúť plateniu vysokých odvodov do Sociálnej poisťovne, môžete tak urobiť prechodom zo živnosti na „eseročku“. Oba subjekty síce musia platiť odvody, ale sú medzi nimi rozdiely.

Rozdiel je v podmienkach, za akých vzniká povinné poistenie majiteľovi spoločnosti s ručením obmedzeným a živnostníkovi, vo výpočte poistného a tiež v sadzbách poistného.

Živnostník neodpočítava výdavky


U živnostníka sa vznik povinného sociálneho poistenia posudzuje na základe ich príjmov z minulého roka bez odpočítania výdavkov. Ak jeho hrubý príjem za rok 2015 presiahol hranicu 5 148 eur, musí od 1. júla tohto roka platiť sociálne odvody z minimálneho vymeriavacieho základu 429 eur. Manévrovací priestor na zníženie odvodov je v tomto prípade nižší.

SZČO platí vždy poistné vo výške 4,4% z vymeriavacieho základu na nemocenské poistenie, 18% na starobné poistenie, 6% na invalidné poistenie a 4,75% na rezervný fond solidarity. Dokopy teda 33,15 % zo svojho príjmu čo je v prípade minimálnych odvodov 142,2 eur.


lista sp 3
 
 


Majiteľ s.r.o. platí nižšie odvody


Majiteľ „eseročky“ platí poistné v závislosti od toho, či sa považuje za zamestnanca s pravidelným mesačným príjmom, alebo ostane vo firme len ako konateľ.

Ak ste vo firme len konateľ a nebudete poberať odmenu za výkon funkcie, nebudete platiť sociálne odvody. Ak si však vyplatíte podiely na zisku, tie sú už zaťažené zdravotnými odvodmi. Na druhej strane, ako majiteľ „eseročky“ budete musieť počítať s daňovými licenciami a aj s výdavkami na vedenie účtovníctva.

Ušetriť môžete aj vtedy, ak sa vo svojej firme zamestnáte na kratší pracovný úväzok. Vtedy sociálne a zdravotné odvody budete platiť z tejto svojej nízkej mzdy.

Lista Odporucame
 

Výhody živnosti


V rámci živnosti si oproti „eseročke“ z daní budete môcť odpočítať nezdaniteľnú časť na daňovníka. Tá je vo výške 3 803,33 eura ročne. Odpočítať si môžete aj paušálne výdavky až do výšky 5 040 eur ročne. Žiadnu z týchto výhod eseročka nemá. Ak máte reálne výdavky nízke, v eseročke budete musieť zaplatiť vysokú daň a zdravotné odvody z vyplatených podielov na zisku. Preto netreba pozerať len na jednoduché šetrenie odvodov. Navyše ak si nebudete platiť sociálne odvody, môžete mať nižší štátny dôchodok. Na druhej strane, za ušetrené peniaze si môžete platiť súkromné dôchodkové poistenie. Po prerátaní plusov a mínusov by mali úľavy na odvodoch v eseročke prevýšiť úľavy pre živnostníka.

Živnostníci tiež platia nižšiu daň z príjmu ako majitelia eseročky. Živnostník zaplatí 19 %. Firmy musia rátať s daňovým zaťažením 22 %.
 

Plusy a mínusy


Spoločnosť s ručením obmedzeným
+ obmedzené ručenie majetkom
+ neplatenie sociálnych odvodov
+ možnosť výplaty príjmu ako dividendy
- vyššie dane z príjmu a náklady na účtovníctvo
- povinné platenie daňovej licencie

Živnosť
+ rýchle založenie
+ možnosť paušálnych výdavkov
+ uplatnenie daňového bonusu aj nezdaniteľného minima
+ menšie náklady na účtovníctvo
+ nižšia daň
- vyššie odvody
- neobmedzené ručenie majetkom
 

Vyberáme z Poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk