Poistenie zásahu horskej služby sa zíde pri lyžovaní mimo bežných svahov

Na horách pri lyžovaní môžete potrebovať aj pripoistenie zásahu horskej služby, ale nie vždy.


Poisťovne v zime ponúkajú rôzne pripoistenia k cestovnému poisteniu. Jedným z nich je poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS). Poisťovne.sk zisťovali, kedy ho lyžiar naozaj potrebuje.

Na Slovensku platí, že prevádzkovateľ svahu na vlastné náklady zabezpečí ošetrenie a stiahnutie lyžiara zo svahu k najbližšej sanitke. Ak dodržujete pokyny na trati a nelyžujete mimo nej, prípadne v časoch, keď je svah už zatvorený, extra poistenie by ste teda nemali potrebovať. Prevádzkovateľ lyžiarskej trate zodpovedá za poskytnutie pomoci len v čase prevádzky vlekov či lanoviek. Ak sa na svahu zdržíte dlhšie, prípadné náklady na vašu záchranu idú na váš účet.

Poistenie nákladov na záchrannú činnosť HZS odporúčajú poisťovne hlavne v prípade, ak plánujete aktivity mimo vyznačeného lyžiarskeho areálu - teda napríklad bežkovanie či skialpinizmus.

Náklady na záchranu v horách sa môžu vyšplhať do niekoľko tisíc eur, ak zasahuje helikoptéra či veľký tím záchranárov.

Poistenie nákladov na zásah však HZS zvyčajne zahŕňa:
  • vyhľadávanie osoby v horskej oblasti (pátranie)
  • vyslobodzovanie osoby
  • prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy),
  • v najtragickejšom prípade prepravu telesných pozostatkov.

Toto pripoistenie tiež nie je veľmi drahé. Zvyčajne stojí niekoľko desiatok centov na deň. Pri týždennej lyžovačke vás vyjde do 10 eur. Napríklad v Union poisťovni vás týždeň na horách pripoistenie HZS vyjde na 3,50 eur. Výška poistnej sumy sa zvyčajne pohybuje v desiatkach tisíc eur.

Pozor si dávajte na územné obmedzenia tohto poistenia. V Union poisťovni vám poistenie HZS bude platiť len pre Belianske Tatry, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry, Veľká Fatra, Malá Fatra, Stredné Beskydy, Slovenský raj a Pieniny.

Do cudziny sa radšej poistite

V prípade, že idete lyžovať do zahraničia, zíde sa vám cestovné poistenie, kde je krytý úraz či liečebné náklady, ale aj zásah HZS. V zahraničí totiž prevádzkovateľ trate neuhrádza žiadne náklady na ošetrenie cudzinca.

V cudzine na svahoch bežne funguje už aj lyžiarska polícia, ktorá rieši nehody. Dokonca vás môžu rovno na svahu podrobiť dychovej skúške.

Napokon v zahraničí sa nemôžete spoľahnúť ani na to, že vám náklady na ošetrenie zabezpečí európsky zdravotný preukaz. Tento preukaz platí iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach. V turistických centrách sa zväčša nachádzajú iba súkromné kliniky, kde so zdravotným preukazom nepochodíte. A keď ste zranení, nikto sa vás pýtať nebude, kde vás má previezť. Proste vás privezú na najbližšiu kliniku. Vtedy sa vám zíde komerčné cestovné poistenie, inak by ste museli účet platiť z vlastného vrecka. A účty v zahraničných nemocniciach bývajú drahé. Môžu sa vyšplhať aj do desiatok tisíc eur podľa závažnosti úrazu.
 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk