Ako riešiť úraz na ľade či poškodený kufor snehom

Ak vám na auto spadne zo strechy ľad, môže vám pomôcť havarijné poistenie. Úraz na zľadovatenom chodníku vám uhradí úrazové poistenie alebo majiteľ obchodu.






So zimou súvisí niekoľko poistných udalostí, ktoré sa vám môžu stať na snehu alebo na ľade. „Pády a pošmyknutia sú v zimných mesiacoch extrémne časté, predstavujú až 52 % všetkých poistných udalostí, pri ktorých dôjde ku škode na zdraví“, upozorňuje Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne. Zisťovali sme, ako riešiť najčastejšie poistné udalosti v zime.

Ak vám na kufor auta spadne zo strechy ľad alebo sneh a poškodí vám ho, máte niekoľko možnosti, ako získať odškodné.

Prvou je havarijné poistenie. Tento prípad poisťovne považujú za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia poistky. Ak využijete toto poistenie, musíte však počítať so spoluúčasťou, ktorá sa podľa výšky škody môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Pri komunikácii s poisťovňou vám rozhodne pomôže, ak si urobíte fotografický alebo video záznam poistnej udalosti – ideálne predtým, ako sneh či ľad z auta odstránite.

V niektorých poisťovniach môžete v tomto prípade využiť aj povinné zmluvné poistenie (PZP), ak máte k nemu pripoistenie škody živlom. Treťou možnosťou je využiť poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu majiteľa budovy, ak ho má zaplatené. Tu sa však musíte pripraviť na to, že majiteľovi budovy budete musieť fotografiou či videom dokázať, že škoda bola spôsobená naozaj z jeho strechy.

PZP



Odškodné za zlomeninu na ľade


V prípade, že spadnete na ľade pred obchodom a zlomíte si ruku, môžete si škodu uplatniť z vášho úrazového poistenia alebo od majiteľa obchodu, ak má poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu.

Ak si zvolíte úrazové poistenie, musíte nahlásiť poistnú udalosť písomne, telefonicky alebo e-mailom. Potom, čo ukončite liečbu, by ste mali poisťovni tiež doložiť kompletné lekárske záznamy o liečbe. „Samotná náhrada škody na zdraví závisí od konkrétneho úrazu, spôsobu aj doby liečby. Napríklad liečenie zlomeniny člnkovitej kosti vyjde v priemere približne 465 eur,“ informuje Muthová.

Lista Odporucame
Ak chcete škodu na zdraví vymáhať od majiteľa chodníka, kde ste sa pošmykli, pomôže vám zdokumentovať miesto nehody buď fotografiou alebo videozáznamom cez mobil. Pomôžu aj výpovede svedkov, z ktorých bude zrejmé, že k úrazu nedošlo z vašej vlastnej viny (zakopnutie), ale kvôli neposypanému zľadovatenému chodníku.

Poisťovne tiež radia bezodkladne po nehode kontaktovať vlastníka budovy a spísať s ním aspoň krátky písomný záznam o vzniknutej škode a mať ho podpísaný. To vám pomôže pri vymáhaní škody aj na súde.

Ak vlastník či správca budovy odmieta prijať zodpovednosť za škodu alebo nemá poistenie zodpovednosti, o vašom nároku musí rozhodnúť príslušný súd.

Vyberáme z Poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk