Leták Sociálnej poisťovne neinformuje o 2. pilieri korektne

 


Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) sa ohradzuje voči informáciám, ktoré sú uvedené na letáku Sociálnej poisťovne. Ako tvrdí, list neinformuje korektne o priemernom ročnom zhodnotení úspor v druhom pilieri.

"Celková výkonnosť meraná štandardným spôsobom za obdobie 22. 3. 2005 - 27. 2. 2015 predstavovala u akciových fondov 33,91%, u zmiešaných 32,65 % a u garantovaných 29,08 %. Celková výška inflácie za uvedené obdobie však bola na Slovensku 25,61 %," konštatovala ADSS s tým, že hodnota reálnej výkonnosti fondov nie je záporná, ako to uvádza leták.

Za nekorektné považuje asociácia aj porovnávanie aktuálnej dôchodkovej hodnoty a valorizácie dôchodkov so zhodnotením vo fondoch, keďže ako tvrdí, tieto veličiny navzájom nesúvisia.

Asociácii na druhej strane v liste Sociálnej poisťovne chýba údaj o tom, koľko si štát v súčasnosti na každý vyplatený dôchodok požičiava.

"Sporiteľ nenájde v letáku ani zmienku o tom, aký vplyv bude mať demografický vývoj na výšku dôchodku z prvého piliera a ani hranicu jeho udržateľnosti pri zachovaní dnešných parametrov," uvádza asociácia. Sociálna poisťovňa by podľa nej mala v záujme vyvážených informácií uviesť na správnu mieru nielen výkonnosti dôchodkových fondov, ale zároveň doplniť aj odpovede na spomínané otázky.

"Sociálna poisťovňa si stojí za všetkými informáciami, ktoré zverejňuje v súvislosti s otvorením druhého dôchodkového piliera. Či už vo forme letáku, informačného listu sporiteľom, na webovej stránke alebo pri individuálnom poradenstve v Informačno-poradenskom centre," reagoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Ako dodal, všetky podklady a konkrétne modelové výpočty dôchodkov či výpočty reálneho zhodnotenia úspor v druhom pilieri pripravili odborníci Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR spolu s odborníkmi zo Sociálnej poisťovne na základe platnej legislatívy a reálnych sociálno-ekonomických údajov.

"Negatívne stanovisko Asociácie DSS na adresu Sociálnej poisťovne považujeme za súčasť propagácie postojov DSS a ich marketingovej kampane k otvoreniu druhého dôchodkového piliera. Sociálna poisťovňa má zo zákona povinnosť okrem iného vykonávať aj konzultačnú a poradenskú činnosť vo veciach sociálneho poistenia. Tieto povinnosti si bude aj naďalej plniť," uzavrel

Druhý dôchodkový pilier sa otvára od 15. marca do 15. júna tohto roka. V tomto období sa tak budú môcť súčasní sporitelia v druhom pilieri vrátiť späť do výlučne prvého, štátneho priebežného piliera a do druhého piliera budú môcť vstúpiť osoby, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostávajú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania. 

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk