Druhý pilier sa na tri mesiace otvára

 

Druhý dôchodkový pilier sa od 15. marca do 15. júna tohto roka otvára. V tomto období sa tak budú môcť súčasní sporitelia v druhom pilieri vrátiť späť do výlučne prvého, štátneho priebežného piliera a do druhého piliera budú môcť vstúpiť osoby, ktoré v sporivom pilieri nie sú. 

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostávajú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

Sociálna poisťovňa (SP) začne v pondelok 16. marca zasielať všetkým sporiteľom listy s informáciou o tom, pre koho je sporenie v druhom pilieri výhodné a pre koho výhodné nie je. Účasť v sporivom pilieri totiž nie je podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera výhodná pre každého. "Som presvedčený o tom, že druhý pilier má zmysel, ale pre presne stanovených ľudí z hľadiska veku, obdobia sporenia a príjmu," povedal.

Poukázal na to, vláda umožní aj vstup do kapitalizačného piliera pre tých, ktorí si na penziu v druhom pilieri v súčasnosti nesporia. Podľa ministra ide jednu z posledných príležitostí na prehodnotenie účasti v druhom pilieri. "V ďalšom období už nepredpokladám, že sa bude takýmto spôsobom otvárať druhý pilier," povedal Richter.

"Vyzývam sporiteľov, aby nesadli na lep Robertovi Ficovi a z druhého piliera nevystúpili. Fico chce takto získať na svoje experimenty a pre svojich sponzorov vyše 300 miliónov eur z vašich dôchodkových
úspor,“ uviedol poslanec za SaS Jozef Mihál. Ak by sporitelia podľa neho z druhého piliera odišli, čaká ich s vysokou pravdepodobnosťou v starobe nižší dôchodok. Dodáva, že nejde o strašenie, ale o dôsledky demografických zmien. Na Slovensku sa totiž málo detí a postupne pôjdu do dôchodku silné generácie dnešných päťdesiatnikov a štyridsiatnikov. Preto sa už teraz podľa Mihála znižuje valorizácia dôchodkov a od roku 2017 sa začne zásadne zvyšovať dôchodkový vek.

Využiť príležitosť na vstup a šetriť si tak na dôchodok by mali podľa poslanca za SaS ľudia mladší ako 50 rokov. "Aj keď máte nízky príjem, netreba sa báť rizika vstupu do druhého piliera. Novozavedený minimálny dôchodok dostanete rovnaký aj vtedy, ak by bol pre vás druhý pilier nevýhodný,“ povedal.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. "V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená," uvádza ministerstvo práce.

Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov. "Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk