Prerušením sporenia v 2. pilieri si znížite aj dôchodok

Sporiť si na penziu v 2. dôchodkovom pilieri by ste si mali pravidelne a dlhodobo, aby ste si nasporili dostatočnú penziu.  


Podobne ako v 1. dôchodkovom pilieri, aj v tom druhom si musíte sporiť desiatky rokov, aby ste mali slušnú penziu.

Z 2. súkromného piliera sa dá vystúpiť iba keď je dočasne otvorený, čo sa udeje od 15. marca tohto roka na tri mesiace. Ak sa rozhodnete pre výstup, všetky vaše nasporené a zhodnotené povinné príspevky budú prevedené na účet Sociálnej poisťovne, ktorá ich použije na výplatu aktuálnych dôchodkov. V prípade, že ste si prispievali aj dobrovoľnými príspevkami, tie vám budú vrátené.

Na druhej strane, počas otvorenia 2. piliera budú môcť noví sporitelia doň aj vstúpiť bez ohľadu na vek.

„Jedinou podmienkou pre vstup bude, že fyzickej osobe pred uzatvorením zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení vzniklo dôchodkové poistenie. Teda stačí, ak ste boli aspoň raz  pred vstupom poistení v Sociálnej poisťovni,“ vysvetľuje Rastislav Kráľovič, manažér pre správu dôchodkových fondov poisťovne AXA v našej poradni.

Zadajte otázku do novej poradne o 2. dôchodkovom pilieri


Prerušenie sporenia znamená zníženie budúceho dôchodku


Ak stratíte zamestnanie, prestane za vás firma odvádzať odvody so Sociálnej poisťovne a tým pádom vám táto poisťovňa preruší prispievanie aj do 2. piliera.

Samozrejme, nikto vám nebráni aj ako nezamestnanému si dobrovoľne prispievať do oboch pilierov. V prípade, ak je žena na materskej dovolenke, platí za ňu odvody do 2. piliera štát, ale iba malé. Svoj budúci dôchodok si môže zvýšiť tak, že si bude prispievať na penzijné sporenie dobrovoľne.

Ak má sporiteľ obdobie, kedy nepracuje - a teda nemá odvody do Sociálnej poisťovne - za toto obdobie nebude mať rovnako odvody ani na starobné dôchodkové sporenie, resp. ak počas tohto obdobia za neho odvádza odvody štát, je potrebné si uvedomiť, že tieto odvody sú v minimálnej výške,“ vysvetľuje Kraľovič.

lista Neprehliadnite

Dobrovoľné príspevky

 
Prispievať na 2. pilier si môžete okrem povinného 4% odvodu aj dobrovoľne a navyše si príspevky môžete odrátať z daní.

Výška dobrovoľného príspevku nie je zákonom ohraničená, ale väčšina ľudí si pripláca len 2% zo základu dane, pretože na nich si môžu uplatniť daňovú úľavu.

Ak by ste chceli časť alebo všetky peniaze z 2. piliera vybrať a minúť ešte pred dôchodkom, nepochodíte. Možnosť predčasného výberu nasporených peňazí z 2. piliera neexistuje. Svoje úspory si môžete vybrať, až keď dosiahnete dôchodkový vek a kvalifikujete sa na programový výber.  

Vyberáme z poistovne.sk

freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Vyberáme z banky.sk