Priemerná penzia z druhého piliera má byť tento rok 30 eur

Priemerný dôchodok z druhého piliera pre všetkých sporiteľov, ktorí ho začnú poberať v roku 2015, dosiahne na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR 30 eur.


V tomto výpočte boli podľa IFP zahrnutí všetci dôchodcovia, teda aj takí, ktorí majú na účte našetrené malé sumy a budú spadať do režimu malej nasporenej sumy. "Ak by sme zobrali do úvahy iba ľudí, ktorí majú na svojom účte našetrených 2 000 eur a viac, tak priemerný dôchodok by stúpol na 34 eur," uvádza sa v analýze. Priemerný dôchodok tej istej vzorky ľudí z prvého piliera dosiahne 361 eur.

Ako upozorňuje IFP, dôchodok zo sporivého piliera bude pre klientov vstupujúcich do anuitnej fázy v roku 2015 tvoriť iba menej podstatnú časť ich celkového dôchodku. "V priemere budú títo dôchodcovia poberať z druhého piliera iba 7,7% ich celkového dôchodku, pričom zvyšných 92,3 % bude plynúť zo Sociálnej poisťovne," konštatuje inštitút. Najvyšší podiel dôchodku z kapitalizačného piliera bude u vysokopríjmových osôb, kde bude tento dôchodok tvoriť až 10 % z celkového dôchodku.

Penzie z druhého piliera budú podľa IFP v tomto roku nízke aj vzhľadom na krátke obdobie sporenia. "Druhý pilier začal fungovať iba v roku 2005 a vzhľadom na dlhodobý charakter jeho aktivít možno povedať, že sa stále nachádza iba vo svojej nábehovej fáze," tvrdí IFP. Ďalším dôvodom nízkej druhopilierovej penzie je to, že aj keď bol sporiteľ v druhom pilieri, stále platil väčšinu zo svojich odvodov na starobný dôchodok do štátneho, priebežného piliera. Treťou príčinou nízkeho dôchodku je podľa inštitútu pomerne nízke zhodnotenie penzijných úspor.

"Priemerná ročná výkonnosť fondov druhého piliera bola počas celej jeho existencie 1,7% p. a. Tento rast sa nám javí ako výrazne nízky, najmä v kontexte bezprecedentného globálneho rastu trhov v posledných rokoch," uvádza sa v analýze. Za týmto rastom stálo podľa IFP hlavne konzervatívne správanie klientov a správcov, ale aj legislatívna úprava, resp. jej vysoká nestabilita.

Aj keď sa dôchodok zo sporivého piliera môže javiť ako nízky, jeho podiel na celkovom dôchodku sa podľa inštitútu bude pri nových dôchodcoch relatívne prudko zvyšovať. Napríklad už dva roky po spustení výplatnej fázy, teda v roku 2017 bude tento pomer pri nových dôchodcoch v priemere 8,8 %, kým v roku 2015 to bude 7,7 %. S pribúdajúcou dĺžkou sporenia v druhom pilieri tak bude rásť aj nominálny dôchodok z tohto piliera. Priemerný dôchodok z kapitalizačného piliera dosiahne podľa IFP v roku 2017 už 37 eur, čo je o 22 % viac, ako to bude v roku 2015.

Vyberáme z Poistovne.sk

IMG_20180706_154126_HDR

Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?

Vandali môžu spôsobiť škodu na majetku (posprejovať fasádu), alebo na aute (prerezanie pneumatík). Pozrite si, aké druhy vandalizmu poisťovne rozlišujú, aké doklady budú požadovať a s akými prípadmi sa poisťovne stretávajú najčastejšie.
02.10.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Vandalizmus: Ktoré škody vám preplatí poisťovňa a ktoré nie?
31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Vyberáme z banky.sk