Priemerná penzia z druhého piliera má byť tento rok 30 eur

Priemerný dôchodok z druhého piliera pre všetkých sporiteľov, ktorí ho začnú poberať v roku 2015, dosiahne na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR 30 eur.


V tomto výpočte boli podľa IFP zahrnutí všetci dôchodcovia, teda aj takí, ktorí majú na účte našetrené malé sumy a budú spadať do režimu malej nasporenej sumy. "Ak by sme zobrali do úvahy iba ľudí, ktorí majú na svojom účte našetrených 2 000 eur a viac, tak priemerný dôchodok by stúpol na 34 eur," uvádza sa v analýze. Priemerný dôchodok tej istej vzorky ľudí z prvého piliera dosiahne 361 eur.

Ako upozorňuje IFP, dôchodok zo sporivého piliera bude pre klientov vstupujúcich do anuitnej fázy v roku 2015 tvoriť iba menej podstatnú časť ich celkového dôchodku. "V priemere budú títo dôchodcovia poberať z druhého piliera iba 7,7% ich celkového dôchodku, pričom zvyšných 92,3 % bude plynúť zo Sociálnej poisťovne," konštatuje inštitút. Najvyšší podiel dôchodku z kapitalizačného piliera bude u vysokopríjmových osôb, kde bude tento dôchodok tvoriť až 10 % z celkového dôchodku.

Penzie z druhého piliera budú podľa IFP v tomto roku nízke aj vzhľadom na krátke obdobie sporenia. "Druhý pilier začal fungovať iba v roku 2005 a vzhľadom na dlhodobý charakter jeho aktivít možno povedať, že sa stále nachádza iba vo svojej nábehovej fáze," tvrdí IFP. Ďalším dôvodom nízkej druhopilierovej penzie je to, že aj keď bol sporiteľ v druhom pilieri, stále platil väčšinu zo svojich odvodov na starobný dôchodok do štátneho, priebežného piliera. Treťou príčinou nízkeho dôchodku je podľa inštitútu pomerne nízke zhodnotenie penzijných úspor.

"Priemerná ročná výkonnosť fondov druhého piliera bola počas celej jeho existencie 1,7% p. a. Tento rast sa nám javí ako výrazne nízky, najmä v kontexte bezprecedentného globálneho rastu trhov v posledných rokoch," uvádza sa v analýze. Za týmto rastom stálo podľa IFP hlavne konzervatívne správanie klientov a správcov, ale aj legislatívna úprava, resp. jej vysoká nestabilita.

Aj keď sa dôchodok zo sporivého piliera môže javiť ako nízky, jeho podiel na celkovom dôchodku sa podľa inštitútu bude pri nových dôchodcoch relatívne prudko zvyšovať. Napríklad už dva roky po spustení výplatnej fázy, teda v roku 2017 bude tento pomer pri nových dôchodcoch v priemere 8,8 %, kým v roku 2015 to bude 7,7 %. S pribúdajúcou dĺžkou sporenia v druhom pilieri tak bude rásť aj nominálny dôchodok z tohto piliera. Priemerný dôchodok z kapitalizačného piliera dosiahne podľa IFP v roku 2017 už 37 eur, čo je o 22 % viac, ako to bude v roku 2015.

Vyberáme z Poistovne.sk

dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur
redakcia-letisko

Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

UNIQA pripomína, že vzhľadom na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku vojnového konfliktu, nie je možné klientom cestujúcim do týchto krajín garantovať zaistenie asistenčných služieb. Z tohoto dôvodu cestovné poistenie pre dane krajiny nie je účinné.
15.04.2024
Čítať viac o Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

Vyberáme z banky.sk