V druhom pilieri majú byť zvačša mladší ľudia s vyšším príjmom

V druhom dôchodkovom pilieri sú podľa nezaradeného poslanca Jozefa Kollára aj sporitelia, ktorí v tomto systéme vzhľadom na ich príjem a vek nikdy nemali byť.

Súhlasí preto s tým, že sa systém starobného dôchodkového sporenia otvára. Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave k otvoreniu druhého piliera, sporivý pilier bol už pritom trikrát otvorený.

"Zdá sa, že niečo zo strany vlády nebolo urobené efektívne," povedal. Zaujíma ho preto, čo chce vláda urobiť inak, aby sa druhý pilier nemusel v budúcnosti znova otvárať. Upozornil na vyjadrenie poslanca a súčasne šéfa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka (Smer-SD), podľa ktorého by malo byť v druhom pilieri 250 tisíc ľudí. "Naozaj si trúfate dostať von jeden milión 250 tisíc ľudí," spýtal sa poslancov Smeru-SD. Za desať rokov si podľa Kollára 600 tisíc ľudí v druhom pilieri nasporilo viac ako 5 tisíc eur, a to pritom boli finančné trhy šesť rokov v kríze.

Podľa poslanca Muňka je druhý pilier potrebný, je však výhodný pre tých, ktorí majú vyšší príjem. Tvrdí, že v druhom pilieri by mali byť len tí ľudia, ktorí majú menej ako 30 rokov a zarábajú aspoň 1 000 eur. Upozornil na to, že celá Európska únia vypláca z prvého piliera 90 % až 92 % dôchodkov. Žiadatelia o dôchodok z druhého piliera, ktorí nepodpíšu zmluvu s niektorou zo životných poisťovní a z druhého piliera vystúpia, podľa Muňka získajú zo Sociálnej poisťovne vyšší dôchodok v porovnaní s penziou, akú by dostávali z dvojpilierového systému.

Druhý dôchodkový pilier by sa mal otvoriť od 15. marca do 15. júna tohto roka. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú. Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia majú dostať všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. "V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená," uvádza ministerstvo práce.

Vyberáme z Poistovne.sk

freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Vyberáme z banky.sk