Nebezpečný ľad zo strechy vám môže vyprázdniť vrecko

Parkovať blízko budovy, kde visia obrovské cencúle alebo snežné kopy je nebezpečne pre vaše auto. Ak vám na kufor spadne zo strechy ľad, bude vás to stáť prinajmenšom spoluúčasť v havarijnom poistení.

 
Pád ľadu zo snehu považuje väčšina poisťovní za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia havarijného poistenia. Na preplatenie škody by ste ho mohli využiť, ale pripravte sa na spoluúčasť, ktorá sa podľa výšky škody môže vyšplhať na niekoľko stoviek eur.

Ak by ste sa chceli spoluúčasti vyhnúť, môžete si ju vymáhať od správcu budovy. Lenže ho musíte prinútiť, aby zodpovednosť priznal.

Prvá možnosť, tá lepšia, ale menej pravdepodobná, je, že správca vinu prizná a vaša poisťovňa bude žiadať preplatenie vami zaplatenej spoluúčasti od neho alebo od jeho poisťovne ak má uzatvorené poistenie zodpovednosti.

„Ak správca budovy nemá uzatvorené poistenie zodpovednosti, potom by mal škodu vyplatiť z vlastného vrecka. Bez toho, aby správca priznal zodpovednosť za spôsobenú škodu však nie je možné vyplatiť poistné plnenie,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, hovorkyňa Komunálnej poisťovne.

V prípade, že nemáte uzavreté havarijné poistenie mali by ste škodu žiadať priamo od správcu budovy.

Lista Odporucame

Ako postupovať ak vinník nechce priznať zodpovednosť


V prípade odmietnutia zodpovednosti správcom budovy nemôže poisťovňa nahradiť škodu proti vôli poisteného, nakoľko poskytnutie náhrady škody je chápané ako uznanie nároku. „V takomto spornom prípade musí rozhodnúť príslušný súd,“ radí Šulcová.

Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne tvrdí, že je pohodlnejšie kryť škodu z havarijného poistenia. „Pokiaľ sa ale rozhodne niekto pre uplatnenie škody zo zodpovednosti majiteľa budovy, potom je vhodné zabezpečiť dôveryhodné a dostatočne kvalitné dôkazy o udalosti. Aj v týchto prípadoch je ale možné, že majiteľ budovy nenesie zodpovednosť za vzniknutú škodu. To záleží na okolnostiach, za ktorých k udalosti došlo,“ dodáva.

Martina Fučík, vrchný riaditeľ Úseku poistných udalostí z Generali poisťovne, radí v našej poradnibezodkladne po nehode kontaktovať vlastníka budovy a spísať s ním aspoň krátky písomný záznam o vzniknutej škode s následným podpisom oboch účastníkov. To vám pomôže pri vymáhaní škody, u policajtov aj na súde.

Vyberáme z Poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk