Pred dovolenkou si preverte svoje cestovné poistenie aj vašu cestovku

Správny výber cestovného poistenia a cestovnej kancelárie vám ušetrí starosti.  

 
Ak vám vaša cestovná kancelária (CK) chce so zájazdom predať aj cestovné poistenie, skontrolujte si aké sú na ňom limity liečebných nákladov a rozsah krytia. Poistenia predávané cez cestovku sú zvyčajne limitované alebo zaň môžete zaplatiť viac ako potrebujete. Pri individuálnom cestovnom poistení si nastavíte pripoistenia aké potrebujete vy a nie aké sú v balíčku.

Ak máte poistenie k platobnej karte, tiež si preverte čo všetko pokrýva (zvyčajne neobsahuje storno zájazdu) a priplaťte si len nevyhnutné veci v inom poistení.

Pri výbere predajcu dovolenky by ste mali vedieť, že cestovné kancelárie musia byť zo zákona poistené proti krachu, ale cestovné agentúry, ktoré predávajú zájazdy viacerých cestoviek už poistené byťnemusia. 

Evidenciu, ktoré sú poistené nájdete na internetovej stránke www.soi.sk alebo na webe Slovenskej asociácie cestovných kancelárii- SACKA.

Poistenie insolventnosti je celkom často využívané. Napríklad v Allianz –Slovenskej poisťovni ho má uzatvorené zmluvy s približne 100 cestovných kancelárií. Union poisťovňa má podobný počet klientov z cestovného ruchu.

Poistné plnenie

Poistná suma musí byť v zmysle zákona vo výške minimálne 25% z ročných plánovaných tržieb z predaja zájazdov CK. „Do tejto sumy je poisťovňa povinná uhrádzať klientom ich nároky v prípade krachu cestovky,“ informuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne.

Union poisťovňa poskytne vám ako klientovi CK poistné plnenie za neposkytnuté služby, maximálne však do výšky objednávateľom uhradenej ceny za služby. Ak sa ubytovať nebude dať poisťovňa vám poskytne náhradnú dopravu vrátane nevyhnutného ubytovania a stravovania. 

Ďalšie veci pred vycestovaním

Pri príprave na dovolenku by ste mali zvážiť si svoj zdravotný stav. Ak ste veľmi chorý zájazd zrušte cestovné poistenie vám náklady uhradí. Medzi dôvody storna zájazdu v Allianz –Slovenskej poisťovni pribudlo napríklad tehotenstvo, predvolanie na súd, rozvod, vodovodné škody (vytopí vás pred dovolenkou) či výstraha vydaná štátom (zlá politická situácia).

Ak máte malé dieťa, zvážte či je bezpečné ho brať ho na exotickú dovolenku, kde mu hrozia hnačky či alergie, prípadne či zvládne dlhý let. 

Na stránke ministerstva zahraničných vecí nájdete odporúčania pre jednotlivé krajiny.

Neprehliadnite:

Vyberáme z Poistovne.sk

image009

„Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

„Prevencia má cenu zlata!“ je názov novej preventívnej kampane Nadácie Allianz a Slovenského paralympijského výboru (SPV). Neuvážený skok do vody môže mať fatálne následky.
05.08.2022
Čítať viac o „Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň
chocolate-lab-dog

Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša cesta prebehla hladko? Prinášame základný prehľad odporúčaní a informácie o poistení zvierat.
03.08.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Vyberáme z banky.sk