Ako si uplatniť havarijné plnenie pri aute na lízing

Keď máte auto na lízing nepatrí síce vám, ale poistenie si pri ňom budete riešiť zvyčajne sami bez lízingovky. 


Ak si poškodíte auto, ktoré máte na lízing, poistnú udalosť budete riešiť priamo vy nie lízingovka. Oslovené poisťovne tvrdia, že poistné udalosti na svojom vozidle rieši leasingový nájomca, avšakniektoré leasingové spoločnosti poskytujú aj takýto servis, že poistnú udalosť vyriešia za klienta.“Záleží na tom, čo má klient dojednané s leasingovou spoločnosťou,” dodáva Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne. 

Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel, dodáva, že lízingová spoločnosť vstupuje do procesu v okamihu, keď poisťovňa žiada o uvoľnenie poistného plnenia v prospech klienta teda pri devinkulácii.
Jozef Hrdý z Allianz-Slovenskej poisťovne dodáva, že vo väčšine prípadov je poistné plnenie vinkulované v prospech leasingovej spoločnosti. 

Splátky sa môžu a nemusia zmeniť 

Či nehodu spôsobíte vy alebo nie splátky lízingu sa vám môžu a nemusia zmeniť. Môžu nastať dve situácie. „V prípade, že je poistenie dojednané v rámci splátok leasingu, výška poistného sa nemení počas celej doby leasingu. V prípade, že má klient poistenie dojednané individuálne mimo leasigových splátok, môže prísť o bonus za bezškodový priebeh a výška poistného sa navýši,” vysvetľuje Smatanová.

Chovan radí, že vyňatie poistenia z lízingu je v tomto prípade výhodnejšie, nakoľko klient vie presne, aké podmienky má poisťovňa a aké následky pre neho vyplatená škoda môže mať.

Kto zaplatí spoluúčasť 

Pri nehode máte zvyčajne aj spoluúčasť. Tu budete platiť vy nie lízingovka. „Spravidla je vec riešená tak, že spoluúčasť odpočítanú z poistného plnenia hradí klient. Hradí ho priamo tak, že musí dať majetok do stavu pred nehodou,” vysvetľuje Chovan.

V prípade, že ste nehodu nezavinili vy, Smatanova radí, že spoluúčasť si môžete klient vyžiadať od  poisťovateľa vinníka poistnej udalosti. 

“Poisťovňa vždy prihliada na okolnosti, za ktorých k nehode došlo. Môže sa tak stať, že napríklad pri jazde pod vplyvom alkoholu poisťovňa neuhradí nič,” dodáva Chovan. 

Neprehliadnite:

Vyberáme z Poistovne.sk

image009

„Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

„Prevencia má cenu zlata!“ je názov novej preventívnej kampane Nadácie Allianz a Slovenského paralympijského výboru (SPV). Neuvážený skok do vody môže mať fatálne následky.
05.08.2022
Čítať viac o „Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň
chocolate-lab-dog

Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša cesta prebehla hladko? Prinášame základný prehľad odporúčaní a informácie o poistení zvierat.
03.08.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Vyberáme z banky.sk