Bonus pri havarijnej poistke si môžete preniesť

Ak ste bezškodový vodič, tak pri zmene poisťovne či auta vám váš kredit poisťovne zohľadnia.  

 
Pri havarijnom poistení platí, že keď jazdíte bez havárii mali by ste dostať lacnejšiu poistku. Svoj bonus si môžete preniesť aj donovej poisťovne. „Bonus sa vzťahuje na vodiča, nie auto. Ak klient predá vozidlo a chce si poistiť iné vozidlo má nárok na bonus,“ vysvetľuje Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí v Allianz – Slovenskej poisťovni. 

Pozor si však dávajte na čo vám poisťovňa prizná zľavu na poistnom – bonus. Ten sa spravidla uplatňuje voči poistníkovi (fyzickej osobe) výlučne len v základnom poistení pre prípad poškodenia alebo zničenia vozidla v dôsledku havárie. „Na všetky ostatné druhy poistení sa táto zľava nevzťahuje (napr. odcudzenie vozidla),“ tvrdí Hrdý. Ale pripúšťa, že v poistnej zmluve je možné dojednať iné podmienky. 

Ako sa určí výška bonusu a malusu

Zľava na poistnom vám poisťovne určia podľa vlastných tabuliek, ktoré tvoria sú súčasť poistnej zmluvy. 
Ak vám vzniklo právo na bonus, potom ho dostanete od prvého dňa nasledujúceho poistného obdobia.Každú ďalšiu zľavu vám poisťovne dajú vždy od začiatku nasledujúceho poistného obdobia.

„Za každú zavinenú haváriu je poistník zaradený o jeden stupeň bonusu alebo malusu nižšie od najbližšieho výročného dňa. Klient prichádza o celý bonus a začína tak povediac na nule pokiaľ spôsobil škodu pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, alebo sa bezdôvodne odmietol podrobiť skúške alebo vyšetreniu na zistenie týchto látok,“ upozorňuje Hrdý.

AXA poisťovni o tom, či dostanete prirážku teda malus k cene havarijnej poistky záleží aj od toho ako dlho ste v poisťovni poistený a či ste si poistku kúpili so zľavou. Ak ste v poisťovni menej ako dva roky tak po odčítaní 24 mesiacov za škodu budete v záporných číslach a bude vám pripísaný malus.

Prirážka môže a nemusí byť

Ak máte dostať malus teda prirážku k poisteniu poisťovateľ k nej môže a nemusí pristúpiť. Poisťovne často ceny nedvíhajú lebo sa boja o stratu klientov. Ak máte prirážky na ďalší rok už ju mať nebudete a začínate od nuly pokiaľ ste nespôsobili v danom období škodu.

Ak už nehodu spôsobíte vplyv na úhradu škody nebude mať to či ste auto šoférovali vy alebo manželka, teda pokiaľ máte obaja platný vodičský preukaz. Poisťovne likvidujú poistná udalosť rovnako, nezávisle od toho či spôsobil škodu, vlastník alebo vodič motorového vozidla.

Na výšku vášho bonusu nebude mať vplyv ani to, ak ste nehodu nespôsobili vy. Systém bonus - malus sa neuplatňuje v Allianz-SP v poistení na dobu určitú a v krátkodobom poistení. 

Neprehliadnite:

Na voľbe spoluúčasti pri havarijnej poistke môžete ušetriť
Ako si vybrať vhodnú havarijnú poistku
Platba havarijnej poistky dvakrát

Vyberáme z Poistovne.sk

image009

„Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň

„Prevencia má cenu zlata!“ je názov novej preventívnej kampane Nadácie Allianz a Slovenského paralympijského výboru (SPV). Neuvážený skok do vody môže mať fatálne následky.
05.08.2022
Čítať viac o „Od zábavy k úrazu je na skok,“ varuje nová preventívna kampaň
chocolate-lab-dog

Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Cestovanie so psom alebo mačkou prináša určité obmedzenia a povinnosti. Dbať treba hlavne na bezpečnosť. Čo všetko treba zabezpečiť, aby vaša cesta prebehla hladko? Prinášame základný prehľad odporúčaní a informácie o poistení zvierat.
03.08.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť psa? Pozornosť venujte aj bezpečnej doprave

Vyberáme z banky.sk