Čo preplatí poisťovňa, ak mešká lietadlo

Bežné cestovné poistenie vám nevystačí na krytie stravy či ubytovanie pri meškaní lietadla. Poistiť by sa mala vaša cestovná kancelária.  

 
Keď cestujete na dovolenku cez cestovnú kanceláriu a ona vám zabezpečuje aj cestovné poistenie mali by ste sa ubezpečiť či v ňom je zahrnuté aj poistenie meškania lietadla či iného dopravného prostriedku.

Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz-Slovenskej poisťovne však upozorňuje, že takého poistenie hradí len malé jednorazové odškodnenie ako sú náklady na občerstvenie a základné hygienické potreby. Niektoré cestovky ponúkajú klientom aj produkt "meškanie plus", ktoré kryje náklady na ubytovanie, stravu prípadne náhradnú dopravu. Takýto produkt však Allianz-SP bežne individuálne nepredáva.

Union poisťovňa tiež ponúka v rámci komplexného cestovného poistenia pre účastníkov zájazdov poistenie meškania hromadného dopravného prostriedku teda aj lietadla. Na poistné plnenie budete mať nárok iba v prípade, že lietadlo pri návrate zo zahraničia mešká z dôvodu mimoriadnej udalosti o viac ako 6 hodín. „Poistený má nárok na odškodné vo výške 4 eura za každú celú hodinu meškania, ale iba do výšky 40 eur.

Päť dní a dosť 
Iba vybraným cestovkám Union predáva aj pripoistenie meškania lietadla. Opäť sú tam podmienky mimoriadnej udalosti a meškania o viac ako 6 hodín. „Vtedy máte nárok na úhradu nákladov za ubytovanie v mieste odletu, ale iba do 5 dní s limitovanou výškou poistného plnenia za 1 deň omeškania 120 eur,“ vysvetľuje Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne. K tomu dostanete denné odškodné 30 eur, maximálne na 5 dní. Podobný 5 dňový limit má aj Allianz-SP ale iba v produkte „meškanie plus“. 

Ak sa vám nechce prespávať v letiskovom hotely Union poisťovňa vám preplatí aj cestu domov tiež s limitom 500 eur. Keďže pobyt za hranicami sa vám pri meškaní lietadla môže predĺžiť Union vám predlží platnosť cestovného poistenia, ale znova iba na 5 dní.

Pozor na mimoriadnu udalosť
Pozor by ste si mali dať pri čítaní zmluvy najmä na výraz mimoriadna udalosť. Poisťovne za ňu považujú naozaj výnimočné veci ako: živelné udalosti, neočakávaný štrajk či neočakávaný teroristický čin. Takže ak ste počuli, že francúzski zamestnanci tamojších aeroliniek sa zase chystajú štrajkovať, a predsa ste s nimi leteli, je možné, že vám poisťovňa meškanie nepreplatí. 

Pozrite si tiež:
SMS poistenie sa rozširuje
Union odškodní všetkých klientov CK Redgreentours
Cestovné poistenie pre mladých študentov je lacnejšie

Vyberáme z Poistovne.sk

33131_obr

Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške

ýka sa to tých samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré podali daňové priznanie za minulý rok v pôvodnej lehote do 31. marca tohto roka.
07.08.2020
Čítať viac o Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške
ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Vyberáme z banky.sk