Nehody a ošetrenia. Čo sa platí z akej poistky? I. časť

Mali ste nehodu a vybili ste si zub? Prípadne sa vám niečo prihodilo na lyžovačke? Kto vám čo v akých situáciách uhradí? Pripravili sme pre vás niekoľko modelových príkladov. 




Modelový príklad č.1:

Poistenec má nehodu po ceste z práce, vybije si predné zuby, na ktoré bude potrebovať mostík, a zlomí si nos. Z ktorého poistenia sa mu čo uhrádza?

Ošetrenie pacienta a s tým súvisiace liečebné náklady pacienta sú hradené v rámci verejného zdravotného poistenia. „Zároveň, pokiaľ má uzatvorené úrazové alebo životné poistenie, môže si uplatniť poistné plnenie aj zo svojej životnej či úrazovej poistky, v rámci rizík ktoré si dojednal ako trvalé následky úrazu, denné odškodné počas nevyhnutného liečenia úrazu, denné odškodné pri pobyte v nemocnici... a iné,“ hovorí Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne. Poistnú udalosť klient štandardne nahlási poisťovni a priloží lekársku správu potvrdzujúcu zranenie.

Podľa Blanky Hatalovej, členky predstavenstva Komunálnej poisťovne, si klient v zmienenom prípade môže uplatniť poistnú udalosť z úrazového poistenia, a to vtedy, ak má uzatvorené pripoistenia:
  • čas nevyhnutného liečenia úrazu
  • trvalé následky úrazu
Čas nevyhnutného liečenia úrazu:
V prípade prechodných následkov úrazu počas dojednanej doby bude podľa Hatalovej poistenému vyplatené príslušné percento z poistnej sumy podľa osobitných oceňovacích tabuliek poisťovne. Doba liečenia úrazu musí byť minimálne 15 dní.

Trvalé následky úrazu:

V prípade trvalých následkov úrazu počas dojednanej poistnej doby podľa Hatalovej vyplatia poistenému príslušné percento z poistnej sumy. Ak sa jednotlivé následky úrazu týkajú toho istého údu, orgánu alebo ich časti, hodnotia sa ako celok, maximálne však do výšky 100 %.

Lista Odporucame
 ►  Idete sa dať pred dovolenkou poistiť? Na toto rozhodne nezabúdajte!
 ►  Má vôbec úrazové poistenie zmysel?
 ►  Aké chyby robia Slováci pri životnom poistení 
 ►  Zákrok u nezmluvného lekára vám poisťovňa preplatí len čiastočne. Budete prekvapení ako to funguje!


Modelový príklad č.2:

Poistenec ide na lyžovačku v rámci Slovenska, zlomí si na nej nohu, je nutný zásah horskej služby, prevoz sanitkou do nemocnice, je mesiac práceneschopný. 

Ako poistencovi verejného zdravotného systému sú mu hradené všetky liečebné náklady. Zásah horskej záchrannej služby však musí mať poistený v rámci komerčného cestovného poistenia, ide o tzv. poistenie do hôr. „Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe totiž záchrana v horách nie je súčasťou verejného zdravotného systému a každá osoba, ktorá sa nachádza v horskej oblasti, musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním,“ vysvetľuje Kanderková s tým, že poistenie do hôr je možné uzavrieť buď krátkodobo alebo na celý rok s možnosťou pripoistenia rizikových športov a povolaní. Pokiaľ má klient uzatvorené úrazové alebo životné poistenie, môže si uplatniť poistné plnenie aj zo svojej životnej či úrazovej poistky, v rámci rizík, ktoré si dojednal ako trvalé následky úrazu, denné odškodné počas nevyhnutného liečenia úrazu, denné odškodné pri pobyte v nemocnici... a iné. „Poistné plnenie z jeho životnej poistky mu tak pomôže vykryť finančný výpadok v prípade mesačnej PN.“

Podľa Blanky Hatalovej si klient v zmienenom prípade môže uplatniť poistnú udalosť z:

► tuzemského cestovného poistenia
► životného poistenia, a to vtedy, ak má uzatvorené pripoistenia:
  • hospitalizácia následkom úrazu
  • denné odškodné za čas práceneschopnosti následkom úrazu
  • čas nevyhnutného liečenia úrazu
  • trvalé následky úrazu
  • chirurgický zákrok
Tuzemské cestovné poistenie:
Keďže na Slovensku sú liečebné náklady hradené z povinného zdravotného poistenia, preplatenie ošetrenia úrazu v rámci cestovného poistenia doma klient nepotrebuje. Napriek tomu mu v prípade lyžovačky na Slovensku odporúča tuzemské cestovné poistenie.

Ak sa turisti zdržiavajú iba na zjazdovkách, povinnosť zabezpečiť potrebnú prvú pomoc vrátane zásahu Horskej záchrannej služby má prevádzkovateľ lyžiarskej trate a lanoviek. Poistenie do hôr je potrebné napríklad pri freeridovom lyžovaní (vo voľnom teréne, mimo značených lyžiarskych tratí). Zahŕňa totiž hľadanie osôb v horských oblastiach, vyslobodzovanie, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy) a v najtragickejších prípadoch aj prepravu telesných pozostatkov.

V ďalšej časti si pre vás pripravíme modelové príklady z nehody napríklad pri lyžovačke u našich rakúskych susedov a tiež z invalidity spôsobenej stratou končatiny pri zhubnej chorobe.


Vyberáme z poistovne.sk

freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Vyberáme z banky.sk