Dôchodkové fondy vám zarobia viac ako sporenie v banke

Pri zakladaní sporenia v 2. pilieri si môžete vo vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) vybrať z niekoľkých druhov dôchodkových fondov, v ktorých sa budú vaše peniaze zhodnocovať.




Na konci januára dostal každý sporiteľ v 2. pilieri výpis od svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti o stave na svojom dôchodkovom účte. Výpis obsahuje prehľad o výške úspor, ich zhodnotení aj poplatkoch za správu. Kľúčovou informáciou je najmä rozdelenie prostriedkov v jednotlivých fondoch, teda samotná investičná stratégia, ktorá má na zhodnotenie vašich úspor zásadný vplyv. Vybrať optimálnu investičnú stratégiu vám môže pomôcť investično-rizikový dotazník na webe jednotlivých DSSiek.  Z čoho si teda môžete vybrať? Fondy sú dlhopisové, akciové, zmiešané a indexové.

PPSS - NEW-do-clankov

 
Podľa Allianz SDSS sa väčšina sporiteľov o svoje dôchodkové úspory príliš nezaujíma - až 80 percent z nich ich drží v dlhopisoch. Hlavným dôvodom je slabá informovanosť, ale aj nezáujem o dôchodkové úspory. „Väčšina ľudí až teraz zisťuje, že aj oni patrili k tej mase sporiteľov, ktorí boli v roku 2013 automaticky presunutí z negarantovaného fondu do garantovaného a až teraz s tým začínajú niečo robiť. To tempo je však pomalé“, hovorí portfólio manažér Allianz SDSS Miro Kotov.
 

PORADŇA - Z čoho budem žiť na dôchodku?


Rizikovejšie fondy zarobia viac

Platí, že fondy, ktoré investujú do rizikovejších aktív, ako sú napríklad akcie, vám môžu priniesť vyššie výnosy, no i straty. Medzi najvýnosnejšie (ale aj najrizikovejšie) patria akciové a indexové fondy, tie sledujú vývoj jednotlivých akciových indexov. Z dlhodobého hľadiska však tieto fondy prinášajú vyššie zisky. Napríklad za minulý rok tieto indexové fondyzaznamenali ročné výnosy od 2,5 do 10%. Akciové fondy vám dokázali zarobiť ročne od 0,16 do 11%. To je oveľa viac ako úroky na termínovaných vkladochv bankách, ktoré vám nezarobia ani 1%. Podobne aj úroky na sporiacich účtoch sa pohybujú pod 1%.
 
Najmenej rizikové, no aj najmenej výnosné, sú dlhopisové fondy, ktoré investujú najmä do štátnych dlhov. Tieto bezpečné fondy majú aktuálne ročné výnosy od -0,04 do 0,9%. No a vzhľadom na infláciu, ktorá bola v marci tohto roka na úrovni 1%, vám peniaze vložené do dlhopisov v podstate prerábajú, plus musíte rátať aj s poplatkami.  Odborníci  však pozorujú trend, že si mladí ľudia, ktorí len vstupujúci do 2. piliera, čoraz častejšie volia najmä akciové fondy. „Alokácia novovstupujúcich sporiteľov je väčšinou v pomere 80 percent úspor do akciového a 20 percent do dlhopisového fondu,“ tvrdí Kotov.
  Lista Odporucame

Zmena fondu je rýchla 

Dôchodkový fond môžete ľubovoľne zmeniť a sporiť si môžete aj v dvoch fondoch súčasne. Tak sa dá znižovať riziko straty. Napríklad polovicu vašich úspor si môžete dať do rizikovejších akciových fondov a druhú polovicu do dlhopisových fondov. Jediné obmedzenie je zo zákona, ktorý hovorí, že od veku 50 rokov musíte mať povinne 10% z hodnoty osobného účtu v dlhopisovom garantovanom fonde. Zmenu dôchodkového fondu môžete vo väčšine DSS-iek urobiť cez svoj osobný účet na internete, telefonicky prípadne na pobočke. Proces zmeny trvá iba niekoľko dní.


Prerušenie sporenia

Ak stratíte zamestnanie, prestane za vás firma odvádzať odvody do Sociálnej poisťovne a tým pádom sa vám preruší prispievanie aj do 2. piliera.
Samozrejme, nikto vám nebráni aj ako nezamestnanému dobrovoľne si prispievať do oboch pilierov. Prispievať na 2. pilier si môžete 4,25 % z vašich odvodov a navyše si príspevky môžete odrátať z daní.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk