Ako poistiť žiaka na škole v Rakúsku

Na redakciu portálu Poistovne.sk sa obrátila čitateľka, ktorá by si chcela dlhodobo poistiť maloleté dieťaťa počas denného štúdia v Rakúsku. Zisťovali sme, či poisťovne na Slovensku ponúkajú taký produkt.






Čitateľkine maloleté dieťa dochádza denne na základnú školu do neďalekého rakúskeho mestečka. Krátkodobé cestovné poistenie pre neho nie je vhodné, keďže sa v cudzine zdržiava dlhodobo, hoci prerušovane. Dlhodobé poistenie študijného pobytu pre študentov tiež nie je vhodné, lebo to je zvyčajne určené pre stredoškolákov či vysokoškolákov. Dieťa má síce európsky preukaz poistenca, no ten platí len v štátnych nemocniciach a nepreplatí všetky náklady napríklad na rýchlu zdravotnú pomoc. Čitateľka už mala nepríjemnú skúsenosť s tým, že pri úraze museli jej dieťa previezť vrtuľníkom do Viedne. Všeobecná zdravotná poisťovňa, kde je dieťa poistené, čitateľke oznámila, že si bude musieť náklady na tento prevoz hradiť sama.

Dlhodobé cestovné poistenie

Podľa poisťovní každodenné dochádzanie nie je prekážkou pre uzavretie dlhodobého cestovného poistenia. „Rodič maloletého dieťaťa môže v tomto konkrétnom prípade uzavrieť pre dieťa dlhodobé cestovné poistenie,“ radí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB Poistovne. Čitateľka by si mohla vybrať z troch variantov poistenia, ktoré sa líšia rozsahom pripoistených rizík a výškou hradených škôd. Ak by bola klientkou ČSOB Banky, Jamborová odporúča uzavrieť cestovné poistenie k platobnej karte variant Family Standard alebo Family Exclucive. „Poistenie má tú výhodu, že sa vzťahuje na všetkých členov rodiny cestujúcich opakovane do zahraničia, a to aj vtedy, ak cestujú sami, bez držiteľa platobnej karty,“ dodáva.

Celoročné cestovné poistenie v tomto prípade odporúča aj Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz- Slovenskej poisťovne. „Cestovné poistenie neslúži len na dovolenku, ale je určené pre všetky cesty mimo Slovenska, takže napríklad aj pre tých, ktorí chodia pravidelne na nákupy do susedného Rakúska,“ dodáva. Celoročné cestovné poistenie kryje aj prípad prevozu vrtuľníkom, keďže ide o zásah nevyhnutný na odvrátenie bezprostredného ohrozenia života.

Union poisťovňa radí čitateľke uzatvoriť si celoročné cestovné poistenie pre držiteľov študentských kariet EURO<26 alebo ISIC, ktoré sú určené pre študentov nad 12 rokov. Ide o špeciálne cestovné poistenie za 12 eur, ktoré platí na celom svete. Dĺžka jedného pobytu v zahraničí môže byť až 30 dní nepretržite.

Lista Odporucame Uniqa poisťovňa tiež odporúča uzavrieť si celoročné cestovné poistenie, ktoré sa vzťahuje na opakované cesty do zahraničia, ktoré nesmú jednorazovo trvať viac ako 90 dní v Európe a vo svete viac ako 45 dní. Počet ciest do roka je neobmedzený. “Poistenie platí na turistický a aj študijný pobyt, do čoho spadá aj základná školská dochádzka pre deti,” dodáva Beáta Lipšicová, hovorkyňa Uniqua.

Poisťovňa Kooperativa v tomto prípade tiež odporúča celoročné poistenie liečebných nákladov, v rámci ktorého sú kryté aj náklady záchrannej služby na prepravu do najbližšieho zdravotníckeho zaria denia. Poistenie je určené pre klientov, ktorí často cestujú do zahraničia. “V tomto prípade je možné využiť aj poistenie liečebných nákladov celej rodiny, ktoré poskytujú banky k platobným kartám,“ dodáva Zuzana Wagnerová, hovorkyňa Kooperativa.

Stačí aj kratšie poistenie

Milan Janásik, hovorca Generali, však radí, že v tomto prípade by čitateľke stačilo aj krátkodobé cestovné poistenie určené pre študijný a au-pair pobyt. Dá sa dojednať na 6 alebo 12 mesiacov. Toto poistenie kryje okrem liečebných nákladov aj zodpovednosť za škodu na zdraví a majetku, úraz aj batožinu.

Poistenie na dlho je drahšie

Daniela Vlčková, hovorkyňa Wüstenrot poisťovni, vysvetľuje, že ak ide o žiaka každodenne dochádzajúceho do školy, jeho cesta je považovaná za pracovnú cestu, a preto bude poistné vyššie než základné. Odporúča tiež uzavrieť cestovné poistenie na dobu neurčitú s ročným poistným obdobím pre opakované cesty do zahraničia.

Komunálna poisťovňa odporúča pre študenta v zahraničí dojednať poistenie Provital Junior s pripoisteniami úrazu a hospitalizácie. “Tie pokrývajú odškodnenie v prípade úrazu a nie je podstatné, kde sa úraz stane,” vysvetľuje Daniela Michaličová, riaditeľka úseku komunikácie. Lenže pokrytie liečebných nákladov - teda aj transport do nemocnice - pokrýva len cestovné poistenie, ktoré Komunálna poisťovňa pre študentov neposkytuje.

Vyberáme z Poistovne.sk

dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit
Doktor a peniaze-005

Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur

Zdravotné poisťovne uhradili vlani svojim poistencom benefity v celkovej výške 60,8 mil. eur. Najviac z tejto sumy pripadlo na štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, takmer 29 mil. eur, Dôvera minula na benefy viac ako 20 mil. eur a Union necelých 12 mil. eur.
15.04.2024
Čítať viac o Zdravotné poisťovne vlani uhradili poistencom benefity za viac ako 60 mil. eur
redakcia-letisko

Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

UNIQA pripomína, že vzhľadom na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku vojnového konfliktu, nie je možné klientom cestujúcim do týchto krajín garantovať zaistenie asistenčných služieb. Z tohoto dôvodu cestovné poistenie pre dane krajiny nie je účinné.
15.04.2024
Čítať viac o Pozor! Cestovné poistenie pre územie Izraela a Palestíny neplatí

Vyberáme z banky.sk