Sporitelia v druhom pilieri podľa Beblavého neveria štátu

Z tohto dôvodu ľudia podľa poslanca Miroslava Beblavého preferujú neistý a menší druhý pilier pred štátom.


Vláde podľa nezaradeného poslanca Miroslava Beblavého pri vystupovaní sporiteľov z druhého piliera vôbec nepomôže to, že sporitelia v druhom pilieri majú mať nárok na nižší minimálny dôchodok od štátu. "Aj dnes jasne vidíme, že skutočný dôvod pre vstup do druhého piliera je absolútna nedôvera k tomuto štátu,“ povedal v parlamentnej rozprave k zavedeniu minimálneho dôchodku. Z tohto dôvodu ľudia podľa Beblavého preferujú neistý a menší druhý pilier pred štátom. "Tomuto štátu sa nedá veriť,“ uviedol.

Poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník považuje za správny pôvodný návrh, podľa ktorého sa pri výške minimálneho dôchodku nemala zohľadňovať účasť v druhom pilieri. "Potom premiér Fico prišiel na to, že potrebujú z druhého piliera vyhnať čo najviac ľudí,“ povedal. To, že sa vláda snaží z druhého piliera vyhnať čo najviac sporiteľov, považuje Kaník za morálny hazard, keďže vystúpením ľudí z druhého piliera sa zvyšujú budúce výdavky štátneho rozpočtu.

Pre ľudí, ktorí počas života získali 30 rokov dôchodkového poistenia, by mal minimálny dôchodok tvoriť 136 % zo sumy životného minima, čo pre tento rok predstavuje 269,5 eura. Suma minimálnej penzie sa má zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body a od 40 rokov o 3 percentuálne body. Napríklad pri 45 rokoch dôchodkového poistenia by minimálna penzia budúci rok predstavovala 340,8 eura.

Parlamentný sociálny výbor ešte v marci tohto roka schválil pozmeňujúci návrh poslanca za Smer-SD Jána Podmanického, podľa ktorého budú mať nízkopríjmoví sporitelia v druhom pilieri nižší minimálny dôchodok od štátu ako ľudia s nízkymi zárobkami, ktorí v druhom pilieri neboli. Minimálna penzia sa má sporiteľom znižovať v takom pomere, v akom v jednotlivých rokoch išli ich dôchodkové odvody na ich osobné účty v druhom pilieri voči celkovým starobným dôchodkovým odvodom. Do dôchodkového príjmu sa pritom pri posudzovaní nároku na minimálny dôchodok nemajú započítavať doživotné penzie z druhého piliera.


Vyberáme z poistovne.sk

man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Vyberáme z banky.sk